Na stronie Polskiego Radia można odsłuchać świeżą rozmowę o Norwidzie.
Link do audycji jest na stronie:
wystarczy nacisnąć ikonę z głośnikiem.
Tutaj można przeczytać omówienie:
Tutaj można przeczytać omówienie:
Norwid na nowo odkrywany
Jedynka, 09.02.2012
W radiowej Jedynce zaproszeni goście rozmawiali o premierze "Kleopatry i Cezara" granej przez absolwentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.
– Patrzyłem na spektakl nie tylko przez pryzmat swojej roli, czyli Marka Antoniusza, ale jako na całość. Cieszę się, że miałem taką możliwość. To jest niesamowite, chęć, wręcz potrzeba sięgania, zgłębiania tego autora – mówi asystent reżysera i aktor Patryk Pawlak.
Jak do nas przemawia w XXI wieku Cyprian Kamil Norwid w roku 190. rocznicy urodzin? Czy jest poetą na nowo odkrywanym? Odpowiadają wybitni norwidolodzy: prof. Jadwiga Puzynina i prof. Piotr Chlebowski.
– Norwid uczy, jak cierpieć w sposób aktywny, jak walczyć. Nie chce bitew, wojen, ale zawsze chce walki o wartości. Te piękne słowa o prorokach, którzy walczą prawdą i dla prawdy, o tym, jak źle się oddycha w powietrzu zanieczyszczonym przez kłamstwo. Wciąż nie brakuje u nas ludzi, dla których istotne jest, kim ma być człowiek i co ma być dla niego ważne. On jest ważny dla bardzo wielu Polaków i nie tylko Polaków: szerzą się przekłady Norwida na rożne języki – mówi prof. Jadwiga Puzynina.
Z kolei prof. Piotr Chlebowski, dyrektor Ośrodka Badań nad Twórczością Norwida przy KUL, opowiada, że ośrodek zajmuje się badaniem spuścizny po Norwidzie w różnych wymiarach: twórczości literackiej, mniej znanej plastycznej, ale także całego kontekstu literatury i kultury XIX wieku, z którymi zetknął się poeta. – Poemat "Quidam" jest praktycznie w kulturze polskiej nieodkrytym, mało znanym, a to tekst najwyższej światowej próby – opowiada gość "Kultury bez tajemnic" i zapowiada wielką 17-tomową edycję dzieł poety, przygotowywaną przez ośrodek.
– Jeśli chodzi o składnię Norwida, trzeba się było do niej przyzwyczaić. Dużo czasu poświęciliśmy na czytanie tekstu, zrozumienie go, a dopiero później ćwiczyliśmy interpretację. Wrażenie robi zetknięcie z takim pojęciem jak "miłość zupełna" – wspomina pracę nad rolą Kleopatry Magdalena Łoś. Sztuka dotyczy antyku – to ulubiona epoka Norwida. We wrześniu przypada 190. rocznica urodzin poety.
O współczesnym odczytywaniu Norwida rozmawiała Ewa Heine.Źródło:
http://www.polskieradio.pl/7/178/Artykul/534549,Niose-idee-Norwida-wspolczesnym
Dziękuję Piotrowi Chlebowskiemu za informację.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz