poniedziałek, 19 maja 2014

Pomnik książki w Lesku z cytatem z Norwida

Pan Michał Kunik zwrócił uwagę na pomnik książki w Lesku (na Podkarpaciu), w którym istotną rolę odgrywa cytat z Norwida. 


<Lesko – Pomnik książki
Na placu obok ratusza stoi jeden z trzech w Polsce, pomnik książki. Został uroczyście odsłonięty w lipcu 2008 roku podczas trzeciej edycji „Bieszczadzkiego lata z książką” – imprezy, którą organizuje Bogdan Szymanik, założyciel i dyrektor Wydawnictwa BOSZ. Pomysłodawca pomnika książki Bogdan Szymanik powiedział : „ Słowo pisane pozwoliło nam w przeszłości zachować narodowość, dlatego musimy o nie dbać. Zależy nam, aby nie było wtórnego analfabetyzmu, dlatego trzeba zachęcać wszystkich do czytania książek”.
Idea postawienia w Lesku pomnika książki spotkała się z uznaniem i poparciem finansowym władz miasta oraz instytucji związanych z książką: Instytutu Książki, Biblioteki Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem pomnika jestAndrzej Pityński, artysta rzeźbiarz mieszkający od 1974 roku w USA, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest on autorem wielu rzeźb pomnikowych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej w USA i Polsce, m.in. pomnik Katyń w New Jersey, pomnik Partyzanci w Bostonie, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie.
Na granitowym postumencie znajduje się rzeźba z brązu – glob ziemski, z którego wyłania się ręka dorosłego człowieka trzymająca w dłoni otwartą książkę oraz ręka dziecka wyciągnięta w stronę tomu. Na książce widnieją dwa cytaty; Cypriana Kamila Norwida – „Nie miecz, nie tarcz bronią języka lecz arcydzieła” oraz Tomasza Manna – „Dzisiejsze książki są jutrzejszymi czynami”.
Oprócz leskiego pomnika sławiącego książkę, na kaliskich plantach w 1978 r. odsłonięto pomnik upamiętniający tysiące książek z kaliskich bibliotek, które hitlerowcy w latach 1940-42 wrzucili do rzeki Prosny. Trzecim jest oryginalny pomnik książki w Strykowie, który poświęcony jest pochodzącym z tej miejscowości Maciejowi Stryjkowskiemu – kronikarzowi polskiego Odrodzenia oraz drukarzowi Łukaszowi Andrysowiczowi.>
Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/35657,lesko-lesko-%E2%80%93-pomnik-ksiazki.html

A to zdjęcia pomnika z bloga prof. Andrzeja Dąbrówki, przywołanego przez p. Michała:




Żródło: http://adabrowka.wordpress.com/2014/04/15/monument-of-the-book/ 

Dziękuję za korespondencję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz