czwartek, 21 lutego 2013

Prof. Puzynina odznaczona medalem "Zasłużony dla polszczyzny"

Miła wiadomość z samego rana:
Na stronie Prezydenta RP:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2461,medal-zasluzony-dla-polszczyzny-dla-prof-puzyniny.html
Z galerią zdjęć

Prof. Jadwiga Puzynina została nagrodzona medalem "Zasłużony dla Polszczyzny". Na uroczystej Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego medal wręczyła laureatce Pierwsza Dama Anna Komorowska.
 - Język jest narzędziem komunikacji, terenem semantycznych poszukiwań, przestrzenią zabawy, aby dobrze nam służył należy otaczać go opieką. Dlatego Prezydent RP dostrzega i wyróżnia osoby szczególnie oddane polszczyźnie - mówił podczas Gali
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.
Przytaczając uzasadnienie kapituły, minister powiedział: prof. Jadwiga Puzynina to nie tylko znakomita znawczyni języka polskiego, jego systemu słowotwórczego i leksyki, wychowawczyni wielu pokoleń polonistów, mistrzyni i mentor licznych naukowców. To przede wszystkim uczona, która w dogłębnych studiach analizuje i opisuje język wartości, a także badaczka, która wprowadziła do kultury języka etykę słowa.
Ustanowione przez Prezydenta RP wyróżnienie za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków przyznano w tym roku po raz drugi. Pierwszym nagrodzonym był prof. Walery Pisarek.
Tegoroczna Gala Języka Polskiego nawiązywała do rocznicy 60. rocznicy śmierci Juliana Tuwima, odbyła się w przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Podczas gali odbył się koncert piosenek do tekstów Juliana Tuwima. Gala została zorganizowana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Kampania mająca przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków – zarówno społecznym, jak i indywidualnym - objęta przez prezydenta honorowym patronatem - została wyróżniona wśród pięciu najlepszych kampanii społecznych w Polsce.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Głównym przesłaniem święta jest podkreślenie bogactwa różnorodności językowej i promocja wielojęzyczności.

Oraz w "Rzeczpospolitej":


Prof. Jadwiga Puzynina, językoznawczyni i badaczka literatury, została w środę odznaczona prezydenckim medalem "Zasłużony dla polszczyzny". Medal wręczyła żona prezydenta Anna Komorowska podczas Gali Języka Ojczystego.
Uroczysta gala odbyła się w środę w Teatrze Polskim w Warszawie w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Prof. Jadwiga Puzynina, polska językoznawczyni i badaczka literatury, skończyła 29 styczna tego roku 85 lat. W 1951 ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, była uczennicą Witolda Doroszewskiego. Autorka prac naukowych, książek z dziedziny aksjologii języka oraz podręczników szkolnych, redaktorka wielkiego Słownika Cypriana Norwida, traktuje naukę o języku jako sposób badania wartości, które język wyraża lub zakłamuje. Założona przez nią w latach 80. na UW Pracownia Słownika Języka Cypriana Norwida stała się czymś więcej niż laboratorium naukowym.
Prof. Puzynina - według opinii uczniów - "ma niezwykłą umiejętność tworzenia wspólnoty ludzi szukających prawdy". Wymownie brzmią tytuły niektórych jej prac językoznawczych: "O znaczeniu czasownika kłamać we współczesnej polszczyźnie", "Jak język pomaga manipulacji?", "Jak pracować nad językiem wartości?".
Prof. Puzynina - według opinii uczniów - "ma niezwykłą umiejętność tworzenia wspólnoty ludzi szukających prawdy". Wymownie brzmią tytuły niektórych jej prac językoznawczych: "O znaczeniu czasownika kłamać we współczesnej polszczyźnie", "Jak język pomaga manipulacji?", "Jak pracować nad językiem wartości?".
Już pięć lat temu w rozmowie z PAP Jadwiga Puzynina niepokoiła się o język polskiej polityki. "Coś niedobrego dzieje się między nami. Język Polaków odznacza się kłótliwością, agresją i bardzo dużo jest w nim ocen negatywnych. Można mówić wręcz o stałej tendencji do oceniania negatywnego. Brakuje natomiast w nim chęci porozumienia, przyjacielskich kontaktów, bliskości. Wygasa język w pewnych relacjach ludzkich, bo te relacje zanikają. Natomiast rozwija się język negatywnych emocji i relacji. I to się odnosi także do języka elit politycznych. Język debaty politycznej wiąże się z kulturą współżycia i jest jej wyrazem. A ponieważ z tym krucho, warto byłoby przypomnieć polskim politykom, jak np. Norwid ogromnie cenił parlament i jak często w jego pismach występuje słowo +parlament+, jak o słowie parlamentarnym pisał, że to wielkie słowo +społecznie - ofiarne+" - mówiła wtedy badaczka.
Przez kilkadziesiąt lat Jadwiga Puzynina była związana z Uniwersytetem Warszawskim, pracowała także na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 80. pełniła funkcję dziekana polonistyki na UW, współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, po wprowadzeniu stanu wojennego pomagała represjonowanym studentom. 13 maja 1982 za swoją działalność została na kilka dni internowana.
Jadwiga Puzynina jest członkinią Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, Rady Języka Polskiego. Zasiadała w zarządzie Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Jest autorką i współautorką podręczników do nauki języka polskiego w szkołach średnich (w tym wielokrotnie wznawianego "Język i my: podręcznik do języka polskiego dla klasy I szkół średnich", napisanego wspólnie ze Stanisławem Dubiszem i Marią Nagajową). W 2007 roku została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2011 roku - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Medal "Zasłużony dla polszczyzny" ustanowiony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego rok temu. Jego pierwszym laureatem był prof. Walery Pisarek.
Gala Języka Ojczystego zorganizowana została w przeddzień obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez ONZ-owski Komitet do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO.
Gala objęta jest patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, a zorganizowała ją - w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" - Narodowe Centrum Kultury. Podczas gali odbył się koncert piosenek do tekstów Juliana Tuwima. W ten sposób organizatorzy uczcili Rok Juliana Tuwima, który obchodzony jest właśnie w związku z przypadającymi w tym roku dwiema rocznicami - 100. rocznicą debiutu poety i 60. rocznicą jego śmierci.

Gratulujemy!
A Ani dziękuję za przesłanie linków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz