czwartek, 17 października 2013

Poezja Norwida w Sulejowie



W "Faktach" wołomińskich znalazłem tę relację z wydarzeń sprzed miesiąca:



18 września w dworze w Sulejowie (gmina Jadów) miały miejsce ostatnie uroczystości z cyklu „Dziedzictwo Norwida w powiecie wołomińskim w roku Cypriana Kamila Norwida na Mazowszu w 130. rocznicę śmierci poety”.

Imprezę rozpoczął o 10.00 X Powiatowy Plener Malarski „Wspomnienie miejsc dzieciństwa Cypriana Kamila Norwida”.

Stawiło się 38 uczniów ze szkół powiatu wołomińskiego (m.in. Dąbrówka, Jadów, Strachówka, Tłuszcz, Marki) i miasta Łochów. Tematyka przewodnia pleneru była luźna, np. martwa natura, wnętrze i okolice dworu, a także pobliski kościół stojący na miejscu dawnego, drewnianego, gdzie 25 kwietnia 1818 roku rodzice Norwida wzięli ślub.

Uczniowie mogli liczyć na porady trójki specjalistów w dziedzinie malarstwa: rzeźbiarki Magdaleny Karłowicz-Iwanickiej, Lidii Wnuk i Bartłomieja Kownackiego. Z prac utworzono imponującą wystawę, która ubogaciła tło późniejszych wydarzeń. Dzieci i młodzież posiadają niezwykły zmysł i wyobraźnię do uchwycenia tego, co najistotniejsze. Przez moment mogliśmy poczuć „ducha” poezji w złocistych słonecznikach lub czarno-białych rysunkach przyrody i dworku.

O 15.30 jury wyróżniło kilkanaście prac z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Wśród szczęśliwców znalazło się 16 uczennic. Lista wyróżnionych jest do wglądu na stronie Gminnego Centrum Kultury z Dąbrówki. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy, atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez patrona pleneru marszałka Adama Struzika. Natomiast starosta wołomiński zasponsorował książki.

Kolejnym punktem programu była konferencja „Rzeczpospolita w twórczości Cypriana Kamila Norwida”, na której nie zabrakło znamienitych norwidologów z Uniwersytetów: Warszawskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Jadwiga Puzynina, dr Elżbieta Lijewska, dr Zofia Dambek i dr Tomasz Korpysz poruszyli w swoich referatach („Ojczyzna w myśli Cypriana Norwida”, „Pieśń społeczna”, „Idea reprezentacji”, „Rzeczpospolita Norwida okiem leksykografa”) wiele ciekawych zagadnień. Pierwszy raz w naszym powiecie miała miejsce konferencja poświęcona poecie o tak poważnej randze.

Takim tytułem został okraszony koncert przygotowany przez Stowarzyszenie AXA z miejscowości Rysie (gmina Tłuszcz), który był ostatnim artystycznym akcentem tego jakże atrakcyjnego dnia. O poziom zadbali: sopran – Oktawia Antczak, która wykonała, np. skoczne i wesołe „Pieśni ludowe” Romualda Twardowskiego; tenor – Łukasz Wroński urzekł utworem „Grajek” Stanisława Moniuszki. W finałowym utworze „Walc Francois” Adama Karasińskiego zaśpiewali w duecie, ponadto tańcząc tytułowego walca. Akompaniowała Wioletta Łukaszewska na fortepianie. Pomiędzy śpiewem był czas na poezję Norwida w interpretacji Jerzego Łazewskiego, aktora współpracującego m.in. z Teatrem Polskim.

Wśród gości nie zabrakło m.in. wicestarosty Konrada Rytla, Anny Manieckiej z Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, przedstawicieli AXA, Grażyny Kapaon – dyrektor Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska, Romualda Kalinowskiego, Janusza Czarnogórskiego i wójta Strachówki Piotra Orzechowskiego. Każdy z nich, reprezentując instytucje, dołożył swoją cegiełkę do uświetnienia imprezy.

Konrad Rytel dziękując organizatorom, wyraził aprobatę i oczekiwanie na kolejne edycje. Na koniec wszyscy obecni, którzy jeszcze pozostali, mimo późnej pory, zasiedli do uroczystej kolacji.

To był długi, ale wypełniony atrakcjami dzień. Spotkanie z tradycją, wyższą kulturą i spuścizną człowieka, który znał Polskę i Polaków, jak nikt inny. Dzięki niemu głośno o nas poza granicami, aż po dziś dzień. I to w tym pozytywnym aspekcie, tak dla odmiany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz