piątek, 19 kwietnia 2013

Konkurs Norwidowski „Bo piękno na to jest, by zachwycało…”


Cóż wiesz o pięknem?
...Kształtem jest Miłości
I wszelka inna Miłość bez wcielenia
Jest upiorowym myśleniem myślenia
C. K. Norwid

            Tradycja łacińskiej Europy
chętnie daje wyraz przywiązaniu do tego aspektu Miłości, który wyraża się w tworzeniu, w pragnieniu i możności zamykania Piękna w trwałych, kunsztownych formach. Jednak niezbędnym warunkiem autentycznej twórczości i zarazem jej niezbywalnym prawem było zawsze usilne dążenie do pełni wolności i Prawdy. Norwidowska poezja moralnego ładu gloryfikująca słowo i podejmująca trud wydobywania ze słowa jego najgłębszych duchowych korzeni stanowić może w tym względzie doskonały wzór dla współczesnych, którzy odważą się przyjąć zaproszenie autora „Promethidiona” do trudnego, wymagającego dialogu i zechcą zakosztować trudu współodpowiedzialności za Miłość i Piękno.
            Konkurs Norwidowski skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych regionu lubelskiego stanowić ma w naszej intencji zachętę do podejmowania tego rodzaju twórczych działań. Wierzymy, że przyczyni się on nie tylko do popularyzacji bogatej spuścizny wyjątkowego myśliciela i wszechstronnego artysty, lecz także skłoni wielu młodych ludzi do twórczego wysiłku i owocnych poszukiwań intelektualnych.

Organizatorzy

Regulamin konkursu pt.
„Bo piękno na to jest, by zachwycało…” –
inspiracje twórczością C. K. Norwida.

I.                    Organizatorzy konkursu:
Organizatorami konkursu są: Zespół Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Lubelski Plastyk.
Patronat honorowy: Jolanta Szołno-Koguc, wojewoda lubelski.
Patronat merytoryczny: : Katedra Teorii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Fundacja Norwidowska w Lublinie.

II.                  Cele konkursu:
Celem konkursu jest przybliżenie artystycznej i literackiej sylwetki jednego z największych poetów polskich XIX wieku, Cypriana Kamila Norwida, w 130 rocznicę jego śmierci (22 maja 1883 roku). Konkurs - o charakterze regionalnym -  adresowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych z wyłączeniem uczniów szkół plastycznych (w części plastycznej konkursu) i ma w swoich założeniach być okazją do sprowokowania wypowiedzi, których punktem wyjścia jest biografia, estetyczne poglądy, wybrane utwory poety. Organizatorzy konkursu chcą zwrócić szczególną uwagę na związki Norwida z historią sztuki polskiej XIX wieku, na jego twórczość graficzną, ilustratorską, będącą często komentarzem i uzupełnieniem dzieł literackich. Na szczególną uwagę zasługują oryginalne poglądy estetyczne poety, wyprzedzające swoją epokę także w kontekście europejskiej myśli o sztuce.

III.                Kategorie konkursu:
Konkurs przeprowadzony jest w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej.
Konkurs plastyczny: prace w dowolnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, w formacie nie przekraczającym przekątnej 70 cm. Każda szkoła może nadesłać do 10 prac.
W kategorii literackiej, teksty inspirowane twórczością poety: esej interpretacyjny, artykuł lub cykl wierszy (min. 3). Prace literackie należy nadsyłać w formie wydruku (Times New Roman 12p.) oraz w wersji elektronicznej, ze względu na możliwą edycję do wydawnictwa pokonkursowego (w formacie zapisu pliku doc., docx. na płycie CD). Każda szkoła może nadesłać do 10 tekstów.


IV.                Warunki składania prac:
Prace należy nadsyłać do 15 maja 2013 roku na adres: Zespół Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie, ul. Muzyczna 10a, 20-612 Lublin. Jest to data faktycznego złożenia pracy u organizatora, a nie data stempla pocztowego. Prace powinny być opatrzone metryką oraz identyfikatorem i oświadczeniem (w zaklejonej kopercie), które są załącznikami do regulaminu konkursu.




V.                  Terminy poszczególnych etapów konkursu:
15. 05.2013 – ostateczny termin nadsyłania prac;
20.05.2013 – obrady Jury;
24.05.2013 – uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej w Filharmonii ( foyer auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego, ul. Jaczewskiego 4, Lublin), wręczenie nagród uczestnikom konkursu.
Organizatorzy powołują  jury, w skład którego wchodzą pracownicy naukowi ISP UMCS i KUL, nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie i przedstawiciele Filharmonii Lubelskiej.


VI.                Nagrody
Organizatorzy przewidują przyznanie nagród rzeczowych:
1.       I nagroda w kategorii praca plastyczna (tablet graficzny),
2.       I nagroda w kategorii wypowiedź literacka (czytnik e-booków).
3.      Dla szkoły, która nadeśle największą ilość prac Filharmonia ufunduje nagrodę w postaci karnetu dla dwóch osób na wszystkie koncerty symfoniczne w sezonie artystycznym 2013/2014.

Organizatorzy przewidują również inne nagrody rzeczowe - wyróżnienia dla autorów prac o szczególnych walorach artystycznych i interpretacyjnych.
Wyróżniające się prace znajdą się w publikacji pokonkursowej i na stronach internetowych organizatorów konkursu.


Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela komisarz konkursu,
 p. P. Panasewicz.

Tel./fax:  81 732 72 39 (sekretariat ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie),
Informacja, regulamin, załączniki do pobrania na stronie:

Dziękuję Ryszardowi za informację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz