poniedziałek, 15 października 2018

Konserwacja listów Norwida z archiwum zmartwychwatańców

Na Facebooku, na stronie AGAD, dłuższy tekst o dokonanej konserwacji listów Norwida z archiwum zmartwychwstańców w Rzymie. Oryginał pod linkiem:

https://www.facebook.com/notes/archiwum-g%C5%82%C3%B3wne-akt-dawnych/konserwowali%C5%9Bmy-listy-wieszcz%C3%B3w/1833687660020367/

Dla tych, którzy nie mają dostępu, wklejam ułomną wersję tekstu, tak się przekleiło:


14 października w tym roku to Europejski Dzień Konserwacji-Restauracji. Obchodzimy go w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa. Czas wiec pokazać jedno z najważniejszych zadań zrealizowanych w tym roku w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów AGAD.
Na początku roku zakończone zostały prace konserwatorskie i zabezpieczające na 29 listach sygnowanych przez Adama Mickiewicza i Kamila Cypriana Norwida. Listy w ramach programu wspierania archiwów polskich za granicą prowadzonego przez Archiwa Państwowe, a finansowanego przez MKiDN, przekazane zostały do konserwacji z Archiwum Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie. Zgromadzenie to założył w 1836 roku Bogdan Jański, przyjaciel obu Wieszczów. Po wyjeździe Jańskiego z Paryża do Rzymu, obaj poeci prowadzili z zakonnikami ożywioną, bardzo osobistą korespondencję.
23 listy Norwida i 6 listów Mickiewicza przywieziono do AGAD pod koniec roku 2017, a w lutym 2018 zostały one przekazane z powrotem do Rzymu, po konserwacji i zabezpieczeniu.
W ramach prac konserwatorskich zostały wykonane m. in. badania mikologiczne, badania atramentów, badania światłotrwałości oraz obrazowanie dokumentów w podczerwieni i ultrafiolecie. Z wybranych dokumentów pozyskano też pliki PTM (wielomianowe mapy tekstury), które pozwalają na zarejestrowanie słabo widocznych cech papieru oraz dokumentację mikroskopową.
Badamy czy Mickiewicz jest odporny na światło...
Ponadto w ramach projektu wykonano w AGAD pełną digitalizację dokumentów, dzięki której będą one udostępniane w postaci cyfrowej.
Konserwatorzy oczyścili dokumenty i zreparowali uszkodzenia mechaniczne. Każdy z listów został zabezpieczony na specjalnie zaprojektowanej podkładce i kopercie. Wszystkie zabezpieczono w specjalnych archiwalnych pudłach.

Ubytki i przedarcia zreperowaliśmy bibułką japońską

Ze względu na wartość dokumentów zdecydowaliśmy się na ograniczoną interwencję konserwatorską, której celem było możliwe jak najlepsze zabezpieczenie dokumentów oraz pozyskanie wielu informacji na temat ich stanu zachowania oraz materiałów, z których są wykonane. Miedzy innymi otrzymaliśmy potwierdzenie, że dokumenty mogą być eksponowane jedynie bardzo rzadko, w warunkach kontrolowanego oświetlenia, gdyż należą do grupy materiałów wrażliwych na światło.
Jeden z listów Norwid napisał na papierze z ozdobnym znakiem wodnym

Listy były czyszczone delikatnymi gąbkami...

Norwid po konserwacji i zabezpieczeniu - praca ukończona.
Możliwość studiowania dokumentów napisanych rekami Norwida i Mickiewicza była fascynującym doświadczeniem, a przy okazji dowidzieliśmy się, że Norwid sygnował swoje teksty wieloma różnymi podpisami.Dziewiętnastowieczne papiery listowe był czasem oznaczane tłoczonymi ozdobnikami

Pudła z listami po powrocie do magazynu w Archiwum Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz