niedziela, 7 października 2018

Dni Norwidowskie w Krakowie

24. Dni Norwidowskie

6 -7 października 2018 r.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

W dniach 6 -7 października 2018 r. w Krakowie odbędą się 24. Dni Norwidowskie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Festiwal ma na celu przybliżenie twórczości tego wybitnego, wszechstronnego i ponadczasowego artysty.

Festiwal rozpocznie warsztat kreatywnego pisania z Loesje, który inspirowany będzie twórczością Cypriana Kamila Norwida. Loesje to imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami, to również grupa ludzi działających na całym świecie na rzecz kreatywności, wolności słowa, aktywizmu społecznego. Warsztaty Loesje inicjują dyskusje na wybrane tematy, zapraszają do konstruktywnego korzystania z wolności wypowiedzi – ćwiczą umiejętność praktykowania i wyrażania własnej opinii przy jednoczesnym poszanowaniu odmiennych poglądów. Warsztat odbędzie się w sobotę 6 października o godzinie 14.30 w siedzibie OKN, na os. Górali 5, wstęp jest wolny jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc  obowiązują zapisy (animacja@okn.edu.pl ).
„Proszę także nie szukać rzeczy w a ż n y c h” – pod takim hasłem w sobotę 6 października o godz. 18.00 odbędzie się prezentacja cyfrowej adaptacji listów Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu kolektywu Rabarbar.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów 24. Dni Norwidowskich będą Mistrzowskie improwizacje, czyli koncert muzyki improwizowanej z poezją w tle. Wystąpią: Karolina Niemiec-Gustkiewicz - recytacje, Martyna Zakrzewska - fortepian, Jakub Gucik - wiolonczela. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 19.00. Prezentacja i koncert odbędą się również w siedzibie Ośrodka Kultury im. C,. K. Norwida, os. Górali 5.

Niedzielne wydarzenia w ramach 24. Dni Norwidowskich koncentrować się będą w Mogile. Tę dawną podkrakowską wieś Norwid odwiedził przy okazji wizyty w Krakowie w 1842 roku. Był wówczas na Kopcu Wandy i w Klasztorze oo. Cystersów, gdzie oglądał cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza. Zafascynowany przeszłością miejsca napisał potem dwa dramaty misteryjne: „Wandę” i „Krakusa”. Z Krakowa Norwid udał się do Drezna i nigdy już nie powrócił do ojczyzny.

Podczas spaceru Śladami Sztukmistrza, który rozpocznie się 7 października o godz. 10.00 na dziedzińcu Opactwa oo. Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11) spróbujemy zrekonstruować trasę, jaką we wsi Mogiła mógł przejść Norwid odwiedzając mogilski klasztor oraz Kopiec Wandy i zastanowimy się co w krajobrazie przetrwało z tamtych czasów. W naszej podróży w czasie i przestrzeni towarzyszyć nam będzie nie tylko twórczość Norwida, ale też tradycja literacka, do której się odwoływał. Spacer zakończy się przy Kopcu Wandy. Poprowadzi go Anna Grochowska - literaturoznawczyni i historyczka sztuki, badaczka cracovianów, wykładowczyni na Wydziale Polonistyki UJ. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia udziału należy przesłać do 4 października na adres: j.klas@okn.edu.pl

24. Dni Norwidowskie w Krakowie zakończy recytacja wierszy Cypriana Kamila Norwida w interpretacji znakomitej polskiej aktorki, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, miłośniczki twórczości Norwida prof. Doroty Segdy. Na recytację OKN wspólnie z Parafią św. Bartłomieja zaprasza 7 października o godz. 19.00  do kapitularza Opactwa oo. Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11), gdzie wiszą obrazy M. Stachowicza które miały zainspirować Norwida do napisania dramatu.

Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne, na warsztaty kreatywnego pisania oraz spacer obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie: www.okn.edu.pl.


PROGRAM

6 października (sobota) godz. 14.30, os. Górali 5
WARSZTAT KREATYWNEGO PISANIA LOESJE INSPIROWANY POEZJĄ CYPRIANA KAMILA NORWIDA. Moderator: Bartłomiej Puch, Loesje. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: animacja@okn.edu.pl 

6 października (sobota) godz. 18.00, os. Górali 5

„PROSZĘ TAKŻE NIE SZUKAĆ RZECZY W A Ż N Y C H” - prezentacja cyfrowej adaptacji listów Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu kolektywu Rabarbar. Wstęp wolny.

6 października (sobota) godz. 19.00, os. Górali 5
MISTRZOWSKIE IMPROWIZACJE - koncert muzyki improwizowanej z poezją w tle. Wystąpią: Karolina Niemiec-Gustkiewicz - recytacje, Martyna Zakrzewska - fortepian, Jakub Gucik - wiolonczela. Wstęp wolny.

7 października (niedziela), godz. 10.00, start: ul. Klasztorna 11

ŚLADAMI SZTUKMISTRZA. Spacer inspirowany wizytą Cypriana Kamila Norwida w Mogile w 1842 r. Prowadzenie: Anna Grochowska. Wstęp wolny, zapisy: j.klas@okn.edu.pl

7 października (niedziela)  godz. 19.00, ul. Klasztorna 11
KSZTAŁTEM MIŁOŚCI PIĘKNO JEST. Utwory Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Doroty Segdy w kapitularzu Opactwa oo. Cystersów w Mogile. Wstęp wolny.



Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 5, 31-959 Kraków tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl www.okn.edu.pl www.facebook.com/oknorwid


http://www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/festiwale/dni-norwidowskie/2173-24-dni-norwidowskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz