sobota, 24 września 2016

Nagroda im. Cypriana Norwida 2016


Są już nominacje do tegorocznej nagrody Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W zakresie literatury wskazani są:



Maciej Hen – pisarz, scenarzysta, fotograf, reżyser, dziennikarz i aktor
Nominowany za powieść „Solfatara”, wyd. W.A.B.

Urodził się w 1955 r. Ukończył wydział operatorski łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Próbował swoich sił w różnych dziedzinach: bywał operatorem filmowym, scenarzystą, fotografem, reżyserem filmów dokumentalnych, dziennikarzem, tłumaczem, muzykiem i aktorem. Debiutował w 2004 r. powieścią „Według niej”, którą opublikował pod pseudonimem Maciej Nawariak, tak aby tekst obronił się sam, bez wsparcia nazwiska ojca Józefa Hena – pisarza, reportażysty, scenarzysty i reżysera.

Jest to książka w wysokim stopniu erudycyjna, która jednak nie onieśmiela czytelnika, a zachęca go do pogłębienia wiedzy, poznania dziejów XVII-wiecznego Księstwa Neapolu i krwawej historii powstańca Masaniella. Wyraziste postaci bohatera, zajmująca fabuła, doskonały język – czegóż chcieć więcej! (Krzysztof Masłoń, uzasadnienie wniosku)


Piotr Milewski – dziennikarz, korespondent zagraniczny polskich mediów, pisarz
Nominowany za powieść „Z cukru był król”, wyd. Kosmos Kosmos

Urodził się w 1964 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1989 r. mieszka w Nowym Jorku. Poeta i autor zbioru opowiadań „Szkice glanem”, nominowanego do Paszportu „Polityki” oraz powieści „Rok nie wyrok” (nagrodzonej laurem Książka Zimy 2007/2008 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych). Był wokalistą m.in. zespołu Górna Grupa. Od 1992 r. jest korespondentem Radia ZET, a od 2012 r. – tygodnika „Newsweek”. Współpracował też z Teleekspresem, „Tygodnikiem Powszechnym”, TVN24, „Wprost”. Publikował m.in. w: „Gazecie Bankowej”, „PRESS-ie”, „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”. Był dziennikarzem nowojorskiego „Nowego Dziennika”.

Brawurowo napisana powieść, łącząca Bildungsroman z surrealistyczną wyobraźnią i zacięciem społeczno-historycznym. Obraz prowincji czasów gierkowskich oddany krytycznie, acz z humorem, językiem zindywidualizowanym i szykownym jednocześnie. (Jarosław Klejnocki, uzasadnienie wniosku)



Uta Przyboś – poetka i malarka
Nominowana za zbiór wierszy „Prosta”, wyd. Forma

Urodziła się w 1956 r. Publikowała w wielu czasopismach, m.in.: „Odrze”, „Akcencie”, „Twórczości”, „Więzi”. „Migotania” prezentowały jej twórczość w specjalnym plakacie poetyckim. W 2008 r. ukazał się jej pierwszy tom poezji „Nad wyraz”, w 2010 r. wydała zbiór „A tu tak”, a w 2012 r. „Stopień”. Za zbiór wierszy „Prosta” nominowana została w tym roku do Nagrody Literackiej „Nike” i Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Jest córką malarki Danuty Kuli i poety Juliana Przybosia.

Ucie Przyboś w poezji bliżej do awangardy, niż do klasycyzmu. (…) Jej oryginalny, głęboko osobisty i indywidualny styl jest wyrazem nie kompromisu, lecz równowagi między intelektem a wyobraźnią, między myślą a emocją, między słowem a obrazem. (Janusz Drzewucki, uzasadnienie wniosku)


Wszystkie szczegóły tutaj:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz