sobota, 12 kwietnia 2014

"Norwidowisko" we Wrocławiu i Jeleniej Górze


Pan Michał Kunik przesłał kilka linków do informacji o związanych z Norwidem wydarzeniach. Chodzi o otwartą właśnie wystawę "Norwidowisko" oraz pakiet informacji z historii jeleniogórskiego teatru im. Norwida. 

W czwartek, 10 kwietnia, zaczął się 5. Dolnośląski Salon Wydawniczy (Silesiana), który potrwa do niedzieli – 13 kwietnia. Na dobry początek, wydawcy, autorzy i odwiedzający tegoroczne Silesiana mieli okazję jako pierwsi zobaczyć wystawę „Norwidowisko”,

przygotowaną przez jeleniogórski teatr z okazji 40. rocznicy nadania mu imienia Cypriana Kamila Norwida, oraz usłyszeć werdykt jury, które przyznało Nagrodę Wydawniczą Silesiana za publikację, najlepiej promującą Dolny Śląsk.
To Norwidowi się należało…
…czyli nazwanie jego imieniem teatru w Jeleniej Górze – powiedzieli jedni z inicjatorów tej „akcji” sprzed 40 lat – Alina Obidniak i prof. Janusz Degler, ówcześni dyrektor i kierownik literacki jeleniogórskiej placówki, oboje obecni podczas otwarcia „Norwidowiska” – wystawy zdjęć, programów i projektów kostiumów z realizacji m.in. dzieł autorstwa naszego „trzeciego wieszcza narodowego”, która towarzyszyć będzie dolnośląskim targom wydawniczym i potrwa do końca maja. Wśród gości otwarcia był również obecny dyrektor Teatru im. C.K. Norwida – Piotr Jędrzejas, który między innymi zapowiedział wydanie publikacji na 70-lecie teatru w Jeleniej Górze (przypada w przyszłym roku), nad którą pracuje nestorka wrocławskiego dziennikarstwa Barbara Folta.
Źródło: http://www.wroclaw.pl/Targi%20wydawnicze%20Silesiana


W miniony czwartek (10 kwietnia) w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, podczas jubileuszowej piątej edycji targów książki regionalnej pn. „Silesiana” – Dolnośląski Salon Wydawniczy, została uroczyście otwarta wystawa „Norwidowisko” z okazji 40. rocznicy nadania jeleniogórskiemu Teatrowi imienia poety i dramatopisarza. Wystawa jest eksponowana do 10 maja.
„Norwidowisko” to nie tylko tytuł wystawy, ale druga odsłona działań jeleniogórskiego Teatru. W 192. rocznicę urodzin patrona (24 września ub. r.), w foyer teatru otwarto wystawę poświęconą wszystkim realizacjom na jeleniogórskiej scenie. 23 kwietnia (w środę) będzie miało miejsce czytanie komediodramatu „Aktor”. Z kolei w nowym sezonie artystycznym 2014/2015 odbędzie premiera „Pierścienia Wielkiej Damy” w reżyserii dyrektora teatru – Piotra Jędrzejasa.
Na wystawę zatytułowaną „Norwidowisko” do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu trafiły afisze, zdjęcia, foldery, plakaty, programy teatralne oraz projekty kostiumów ze spektakli dokumentujące wszystkie inscenizacje na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida zrealizowane na jeleniogórskiej scenie.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy dyrektor teatru Piotr Jędrzejas opowiedział o realizowanym „Norwidowisku”. Wernisażowi towarzyszył wykład profesora Janusza Deglera, historyka teatru i wybitnego teatrologa, który w okresie dyrekcji Aliny Obidniak w Teatrze im. Norwida pełnił funkcję kierownika literackiego. Prof. Janusz Degler jest także autorem książki „Teatr w Jeleniej Górze 1945-1985”.
Swoją obecnością na wernisażu zaszczyciła sama Alina Obidniak, wieloletnia dyrektorka, która wybrała na patrona teatru właśnie Cypriana Kamila Norwida. Władze zaakceptowały ten wybór. 17 kwietnia 1974 r. Teatr Dolnośląski przemianowano na Teatr im. Cypriana Norwida.
19 września 1973 r. „Pierścień wielkiej damy”, nazywany „białą tragedią”, inaugurował działalność Sceny Studyjnej Teatru Dolnośląskiego, a dziś Teatru im. Norwida. Spektakl okazał się pierwszą premierą sztuki na podstawie Norwida. I był znaczącym debiutem reżyserskim Grzegorza Mrówczyńskiego. W 1975 r. w Teatrze im. Norwida powstało widowisko „Kleopatra i Cezar”, oparte na norwidowskim dramacie o losach tragicznej miłości królowej Egiptu Kleopatry VII zwanej Wielką i rzymskiego konsula Juliusza Cezara, według scenariusza opracowanego przez Grzegorza Mrówczyńskiego i w jego reżyserii. Spektakl odniósł sukces na I Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, gdzie Mrówczyński odebrał nagrodę za reżyserię.
Za czasów dyrektorowania Aliny Obidniak w jeleniogórskim teatrze zrealizowano potem jeszcze trzy przedstawienia wg Norwida. W repertuarze znalazły się więc: „Moja ojczyzna” w reż. Ireny Dudzińskiej (1982), „Pielgrzym” w reż. Tomasza Łukasiaka (1982) oraz „Wanda” w reż. Mirosława Kocura (1987). W maju 1983 r. zorganizowano Norwidowską Sesję Naukową.
Natomiast sama Alina Obidniak na Scenie Studyjnej wyreżyserowała cztery spektakle w formie montażu: „Śpiewam miłosny rym...” (1982), następnie poetycki traktat o sztuce „Promethidion” (1988) oraz – już pod rządami Andrzeja Bubienia - „Norwid” (1995) i 15 lat później – za dyrekcji Bogdana Kocy - „Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce” (2010).
Dużą atrakcją towarzyszącą targom będzie wystawa „Norwidowisko” dokumentująca wszystkie norwidowskie inscenizacje dokonane w jeleniogórskim teatrze, udostępniona Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu przez Teatr imienia Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry.
NORWIDOWISKO to całoroczny cykl wydarzeń, które uświetnią 40. rocznicę nadania jeleniogórskiemu teatrowi imienia poety i dramatopisarza Cypriana Kamila Norwida. Wystawa afiszy, zdjęć, programów i projektów kostiumów z realizacji dzieł patrona Teatru to jedno z pierwszych działań uświetniających ten szczególny rok. Kolejne to czytanie komediodramatu Aktor, które odbędzie się 23 kwietnia – dokładnie w czterdzieści lat po przemianie Teatru Dolnośląskiego w Teatr Norwida. Norwidowsko to także wrześniowe urodziny patrona, a zwieńczeniem tego szczególnego roku będzie listopadowa premiera Pierścienia Wielkiej Damy w reżyserii dyrektora teatru – Piotra Jędrzejasa.
Wystawa zostanie otwarta 10 kwietnia i eksponowana będzie do 10 maja.

Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58 – Wrocław

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz