"– Cywilizacja, według wszelkiego podobieństwa, do dziś jeszcze podobna jest do tego kościoła, który za Kapitolem tyle razy przy księżyca świetle oglądałeś – do tego kościoła, co w kwadracie kolumn świątyni starożytnej jako gołąb w rozłamanej klatce przestawa, tak iż, mszy świętej idąc słuchać, przechodzi się owdzie przez Jowiszowy przysionek." ( z dedykacji do Z.K.)
W objaśnieniach w "Dziełach wszystkich" napisałem: "Chodzi o znajdujący się na Forum Romanum kościół św. Wawrzyńca (San Lorenzo in Miranda), w XV w. wbudowany w antyczną świątynię Antonina i Faustyny; charakterystyczny wygląd tego kościoła, wpisanego w czworokąt antycznych kolumn, wyklucza sugestię Gomulickiego (GomWyb2,3 416), iż chodzi Norwidowi o świątynię Santa Maria di Capitolio (Aracoeli), zlokalizowaną na płn. wzniesieniu Wzgórza Kapitolińskiego".
W czasie pamiętnej sesji poświęconej Quidamowi zrobiliśmy sobie przed tym budynkiem zdjęcie
G.B. Piranesi, San Lorenzo in Miranda de' Speciali,
1761.
Proszę zwrócić uwagę na otaczającą budynek zabudowę, dziś nieobecną i na poziom otaczającego budynek gruntu, dziś obniżony o kilka metrów.
Temple of Antonius and Faustina,
Rome, Italy. Rome - Temple of Antonius and Faustina. Brooklyn
Museum Archives, Goodyear Archival Collection (S03_06_01_023 image 2805).
|
Całość dzieła Palladio można obejrzeć tu:
Joseph Mallord William Turner (1775‑1851), The Portico of the Temple of Antoninus and Faustina, with the Roman
Forum Beyond, From St Peter's Sketchbook, 1819
http://www.tate.org.uk/art/artworks/turner-the-portico-of-the-temple-of-antoninus-and-faustina-with-the-roman-forum-beyond-d16188/image-enhanced
|
Remont, 05 2010: http://www-personal.umich.edu/~bkh/rome/images/5-19-2011_034.jpg
|
2 komentarze:
Czy mógłbym dowiedzieć się skąd pochodzi przywołany we wstępie fragment dedykacji? Czy fragment ów był gdzieś ogłoszony drukiem? Mógłbym prosić o ew. namiar? Może chociaż rok, w którym Norwid napisał wskazaną dedykację...
To otwierająca poemat "Quidam" dedykacja do Z.K. (Zygmunta Krasińskiego] w formie listu. Podpisana rokiem 1857.
Prześlij komentarz