piątek, 7 września 2012

Monika Tlaga: Wieniec dla Norwida

Oto otrzymana dziś korespondencja od pani Moniki Tlagi:

Chciałabym podzielić się małym odkryciem kolejnego "wcielenia" Norwida, które może prowadzić do bardzo ciekawych refleksji na temat uniwersalności jego twórczości.

Otóż ostatnio, przeglądając numer lokalnej gazety powiatu wołomińskiego zauważyłam wieniec dożynkowy, który przedstawiał postać Norwida przy biurku oraz napis: "wieś to me życie, to podarek Boży". Cytat pochodzi oczywiście ze "Wspomnienia wioski" powstałego w okresie młodzieńczej twórczości poety, które odsyła do lat dzieciństwa spędzonego w gminie Dąbrówka, powracającego do poety jako jedno z najszczęśliwszych wspomnień życia. Poprzez tę nieco nostalgiczną pochwałę wsi, Norwid - "poeta nowoczesny", poeta miasta, poeta mędrzec, autor trudnego słowa, staje się i dziś bliski mieszkańcom wsi, którzy zapewne czują się dumni jako jego lokalni rodacy.
Jest to dla mnie zaskakujący w swej prostocie, kolejny przykład geniuszu Norwida, który obecny jest zarówno w życiu naukowym (coraz liczniejsze i różnorodne badania), literackim (mnóstwo nawiązań do jego twórczości u późniejszych autorów), szkolnym (popularność nadawania jego imienia szkołom), jak i wiejskim lokalnej społeczności. Okazuje się, że "wnuk Norwida" obecny jest niemal w każdym środowisku społecznym. 
W załączniku przesyłam zdjęcie dożynkowego portretu Norwida - jedynego w swoim rodzaju, wykonanego z ziaren zbóż. Niżej załączam link do krótkiej informacji na temat przebiegu uroczystości, która odbyła się 26 sierpnia 2012 r. w Dąbrówce (parafii, w której Norwid został ochrzczony). 
Pozdrawiam,
Monika Tlaga
Mieszkanka powiatu wołomińskiego. Obecnie na warszawskiej polonistyce przygotowuje pracę licencjacką na temat debiutanckiego okresu twórczości Norwida.
Dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz