czwartek, 26 kwietnia 2012

C.K. Norwid – marką pałacu w Chrzęsnem?

Za:  http://www.tkm24.pl/?p=6272 

Coraz bliżej do utworzenia mazowieckiego centrum kultury i dziedzictwa w pałacu Chrzęsnem. W roboczym spotkaniu specjalnie powołanego zespołu do realizacji tego zadania wzięli udział m.in. wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz wicestarosta Konrad Rytel. Wzniesiony w 1635 r. pałac już wkrótce znów będzie tętnił życiem – prace dobiegają końca.
Po wielu latach renesansowy zespół parkowo-pałacowy w Chrzęsnem, najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego, odzyskuje swoją dawną świetność. Całkowity koszt inwestycji, odbudowania z całą pieczołowitością zabytku, to ponad 11,3 mln zł. Pozyskana dzięki staraniom Starostwa dotacja unijna to blisko 7 mln zł. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką i wiedzą historyczną oraz zaleceniami konserwatora.
Prace właśnie dobiegają końca i przyszedł czas na ostateczne decyzje co od jego przeznaczenia i opracowania programu dalszego jego wykorzystania z pożytkiem dla mieszkańców powiatu, i nie tylko.
Powołano specjalny zespół zadaniowy, który opracuje koncepcję utworzenia tu instytucji kultury. Koncepcja zostanie przedstawiona Zarządowi Powiatu do końca I półrocza br.
Pierwsze robocze spotkanie zespołu odbyło się 18 kwietnia, właśnie w pałacu. Mazowiecki Urząd Marszałkowski reprezentowali: wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Jerzy Lach, przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Mazowieckiego Leszek Celej oraz Bożena Żelazowska. Starostwo Powiatowe w Wołominie reprezentowali: przewodniczący zespołu, radny powiatu wołomińskiego Janusz Tomasz Czarnogórski, Henryka Michalczewska, Jolanta Lejk, Andrzej Zbyszyński, Grzegorz Grabowski oraz wicestarosta Konrad Rytel.
Uczestnicy spotkania wspólnie przyjęli wstępną propozycję, by „marką” pałacu w Chrzęsnem stał się Cyprian Kamil Norwid.W trakcie dyskusji starostwo przedstawiło koncepcję zagospodarowania zespołu pałacowego uzgodnioną z konserwatorem zabytków. Plany wskazują, że mogą się tu znaleźć ekspozycje wnętrz ziemiańskich, sale konferencyjne i ekspozycyjne, sala koncertowa oraz dom pracy twórczej. Część pałacu poświęcona byłaby jego patronowi – C.K. Norwidowi. Było by tu miejsce na salon literacki, pracownie badawcze i bibliotekę.
Wraz urzędem marszałkowskim zostanie opracowany wspólny program tworzenia „żywej kultury” w pałacu. Nasze działania będą zmierzały do utworzenia tu mazowieckiej instytucji kultury i dziedzictwa – stolicy kultury Mazowsza – mówił wicestarosta Konrad Rytel.
Wicemarszałek Raboszuk podkreślił iż, obiekt powinien „żyć”, być otwarty dla społeczności, nie tylko lokalnej.
W pałacu, w zamierzeniach, będzie prowadzona jak najszersza działalność kulturalna i artystyczna – warsztaty , koncerty, spektakle teatralne, wystawy, kursy artystyczne oraz różnorodne eventy, nie tylko o charakterze kulturalnym. Tak aby było nowe, ciekawe i warte odwiedzenia miejsce na mapie Polski.

Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa wołomińskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz