sobota, 27 lutego 2021

Plakat rocznicowy

 


Można już nabyć plakat rocznicowy w formacie A2 (42 x 60 cm) wykorzystujący fotografię Michała Szweycera ze zbiorów Polony. Zdjęcie zostało zeskanowane w wysokiej rozdzielczości i poddane retuszowi likwidującemu uszkodzenia.


Link do wydawnictwa:
http://www.pewne.eu/index.php/produkt/cyprian-norwid-plakat-rocznicowy-fot-michal-szweycer/


wtorek, 12 stycznia 2021

Poezja i dobroć...i więcej nic...


 

Kolejna inicjatywa udostępniona w wigilię Roku Norwidowskiego.

Zapraszamy do oglądania na YT.

Spektakl muzyczny na podstawie utworów C.K. Norwida oraz utworów wokalnych: F. Chopin „Melodia”, F. Chopin „Nie ma czego trzeba”, F. Chopin „Precz z moich oczu”, S. Niewiadomski „Dzwony”, W. Malawski „Bociany”
I. J. Paderewski „Chłopca mego mi zabrali...”, I. J. Paderewski „Szumi w gaju brzezina”, K. Szymanowski „Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza op. 5", K. Szymanowski „Daleko został cały świat”, M. Karłowicz „Idzie na pola”, M. Karłowicz „Pamiętam ciche jasne złote dnie”, M. Karłowicz Na spokojnem ciemnem morzu”, T. Baird „Jakże podobna zimie jest rozłąka”.
OBSADA:
Urszula Perlińska – norwidolog/słowo wstępu
Maja Spychaj – Kubacka - Wieszczba
Żaneta Groborz-Mazanek – sopran
Wojciech Dawid Terechowicz – tenor
Joachim Kołpanowicz – fortepian
Joanna Miczałowska – kostiumolog
Janusz Świętoń – operator kamer
TWÓRCY:
Urszula Perlińska – pomysł/wybór tekstów
Joanna Miczałowska – scenografia/kostiumy
Janusz Świętoń – zdjęcia/dźwięk/montaż
Wojciech Dawid Terechowicz – scenariusz/reżyseria

środa, 6 stycznia 2021

Bogusław Dopart: To będzie rok Cypriana Kamila Norwida

 Sejm i Senat ogłosiły rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida w przypadające w tym czasie 200-lecie urodzin artysty. - Poeta skrótu, aforyzmu, mocnej puenty chyba ma szanse trafić do młodych czytelników, naprowadzić ich na głębię słowa - ocenia prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca, kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.


https://gazetakrakowska.pl/to-bedzie-rok-cypriana-kamila-norwida-czy-odkryjemy-go-na-nowo/ar/c13-15374546

Wiesław Rzońca: trzeba porzucić przesądy hermetyzmu Norwida

 

- Cieszę się bardzo, że w okolicznościach Roku Norwidowskiego będziemy mówić o wymiarze nowoczesnym, o wymiarze poety dojrzałego, który mówił już językiem humanistów wieku XX, jak i naszych czasów - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca. 

poniedziałek, 4 stycznia 2021

Logo Roku Cypriana NorwidaW imieniu Komitetu Inicjatywnego prezentujemy logo roku jubileuszowego, które będzie pojawiać się na materiałach związanych z obchodami. Jego autorem jest Adam Cedro. Instytucje i osoby, które będą potrzebować pliku o wyższych parametrach, skalowalnego itp. prosimy o kontakt, prześlemy odpowiednie pliki.

Logo jest w nagłówku strony Norwid2021 na FB, gdzie zamieszczane są aktualne informacje rocznicowe.

Norwid w PR2

 

ROK CYPRIANA KAMILA NORWIDA W DWÓJCE​
2021 rok został ustanowiony Rokiem Cypriana Kamila Norwida - w 200-lecie urodzin tego wybitnego twórcy romantyzmu. Dlatego z największą przyjemnością będziemy Państwu prezentować poezję Norwida w Dwójce.
Dziś wiersz "W Weronie" w interpretacji Adama Ferency. ⬇


poniedziałek, 21 grudnia 2020

Nowohucki NorwidFilm w reżyserii Krzysztofa Ridana z utworami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Tomasza Schimscheinera zapowiadający krakowską odsłonę obchodów Roku Norwida 2021 w 200-lecie urodzin twórcy. Nagrania zrealizowano w sceneriach dawnej wsi Mogiła, którą Norwid prawdopodobnie odwiedził w 1842 r.

https://youtu.be/LU64rMzmUD4
czwartek, 3 grudnia 2020

Mamy Rok Norwidowski!
W piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 r. Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida”.
Analogiczną uchwałę, ustanawiającą rok 2021 rokiem Cypriana Norwida podjął również Senat RP 2 grudnia. 

Wypada wyrazić radość z obu uchwaleń, choć szkoda, że nie dało się doprowadzić do jednej uchwały obu połączonych izb. 

Na zdjęciach z kancelarii senackiej widzimy jedną z tych uroczystości. Obok marszałka Tomasza Grodzkiego pani senator Halina Bieda i reprezentant wnioskodawców - prof. Tomasz Korpysz.

A więc zaczynamy obchody...

czwartek, 12 listopada 2020

Józef F. Fert, Życie Cypriana Norwida

 Nowość: Józef Franciszek Fert, Życie Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin Poety.Przedstawiam Państwu pierwszą książkę z serii, którą zamierzamy wpisać się w Jubileuszowy Rok Norwidowski.
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883), jednego z najpowszechniej w kraju i za granicą znanych i uznanych pisarzy polskich. Niezwykle ważna i interesująca jest nie tylko jego wielostronna twórczość (rysunek, grafika, rzeźba, poezja, dramat, publicystyka), w której raz po raz odkrywamy autentyczne arcydzieła, ale równie bogate życie poety, któremu w pierwszym rzędzie poświęcona jest ta książka, stanowiąca szkic biograficzny jego losów i zwarty opis wszechstronnego dorobku literackiego i artystycznego.
Oprócz zarysu biografii książka prezentuje główne motywy twórczości, daje rys edytorskich dziejów dzieł poety, informuje o głównych inicjatywach i dokonaniach norwidologii, podaje podstawową bibliografię i przynosi antologię najważniejszych wierszy Norwida.
Autorem opracowania jest Józef Franciszek Fert, rodem z Kielecczyzny, studiami i pracą nauczycielską oraz akademicką związany z Lubelszczyzną (Włodawa, Lublin), poeta i badacz literatury, specjalizujący się w studiach nad wiekiem XIX i XX. Jako wydawca i komentator zagadnień literackich zajmuje się głównie życiem i twórczością Norwida i Czechowicza. Członek redakcji Dzieł wszystkich Cypriana Norwida, dla których przygotował edycję Vade-mecum i późnych wierszy poety.

Współwydawcą książki jest 
Fundacja Museion Norwid

Link do sklepu:
Spis treści
Korzenie rodzinne 9
„Młodości stolica...” Warszawa w latach
ponapoleońskich i międzypowstaniowych 18
Dolce far niente i „czasy popielcowe”
(podróże artystyczne po Europie 1842-1848) 34
Paryż for ever 54
Życie po życiu, czyli Zmartwychwstanie w słowie 89
Główne motywy twórczości 101
Pomoce bibliograficzne 107
Spis ilustracji 110
Indeks nazwisk 112
Wybór wierszy 117
I. Wiersze z lat 1840-1864 119
[Maryjo, Pani Aniołów!...] 119
Italiam! Italiam! 120
Modlitwa 121
Fraszka (!) 122
Pascha 123
Bema pamięci żałobny-rapsod 123
Trzy strofki 125
Moja piosnka 126
[Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie...] 127
Duch Adama i skandal 129
[Nim znów ucieknę...] 130
Spartakus 130
Bajka 131
Wczora-i-ja 132
II. Wiersze z lat 1865-1883 119
Krzyż i dziecko 133
Przeszłość 134
W Weronie 134
Pielgrzym 135
Fatum 136
Język-ojczysty 136
Kolebka-pieśni (do spółczesnych ludowych
pieśniarzy) 137
Nerwy 138
Fortepian Szopena 139
Do Bronisława Z. 144