środa, 26 listopada 2014

Pierścień wielkiej damy w Jeleniej Górze: premiera 29 listopada


Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze zaprasza na spektakl:
Cyprian Kamil Norwid „Pierścień wielkiej damy”

Reżyseria: Piotr Jędrzejas
Scenografia: Marek Brodowski
Muzyka: Sławomir Kupczak
Kostiumy: Aneta Tulisz – Skórzyńska

Występują: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Iwona Lach, Małgorzata Osiej – Gadzina, Robert Dudzik, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania.

Pierścień Wielkiej Damy Cypriana Kamila Norwida to biała tragedia w interpretacji scenicznej reżysera Piotra Jędrzejasa. Wiek XIX, pierwsza rewolucja przemysłowa, pęd ku bogactwu, myśl techniczna. A za tym pusta rozrywka dla majętnych oraz status artysty kojarzony z głodem i szaleństwem. Czy dzisiejszy świat, w dobie kolejnej rewolucji przemysłowej różni się od tamtego? Czy nasze wartości uległy przemianie? Czy życie artysty ma sens w oczach społeczeństwa?

Premiera na Scenie Studyjnej 29 listopada 2014 r.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Joachim Mencel, lira korbowa i Norwid w Krakowie

W środę 26 listopada o godz. 17.00 w auli wykładowej Kliniki im. prof. Andrzeja Szczeklika (Kraków, Skawińska 8) odbędzie się kolejny koncert z cyklu Koncertów Przy Białym Fortepianie. Wystąpią Dariusz Kowalski (recytacje) i Joachim Mencel, który na białym fortepianie profesora Szczeklika i na lirze korbowej zagra własne kompozycje do utworów Cypriana Kamila Norwida.

niedziela, 23 listopada 2014

piątek, 21 listopada 2014

Wykłady Rolfa Fiegutha o Norwidzie i Gombrowiczu

Katedra Literatury Powszechnej i Komparatystyki Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW wraz z Oddziałem Bydgoskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapraszają w poniedziałek, 24 listopada o godz. 12.45 do sali koncertowej Copernicanum UKW (ul. Kopernika 1) na wykład naszego znakomitego Gościa ze Szwajcarii prof. Rolfa Fiegutha, który wygłosi wykład pt. „Dialog Norwida z Krasińskim, czyli pożegnanie z romantyzmem”. Natomiast dzień później, również w sali koncertowej, o godz. 11.00 zaplanowano wykład prof. Fiegutha pt. „Gombrowicz z niemiecką gębą”. Serdecznie zapraszamy!
za:
http://www.ukw.edu.pl/strona/aktualnosci/kalendarz/2014-11-24/21483/fieguth_norwid_gombrowicz

czwartek, 13 listopada 2014

Norwid w "Sztuce Edycji"

W numerze 2/2013 toruńskiej "Sztuki Edycji" dwa teksty o Norwidzie, Piotra Chlebowskiego <Norwidowy Album Orbis a idea „pięknej książki”> oraz Edyty Chlebowskiej <Norwid wobec ilustracji i sztuki ilustratorskiej>.
Całość numeru (i poprzednie) dostępne w internecie:
http://www.wydawnictwoumk.pl/zasoby/attachments/SE_5_internet.pdf

poniedziałek, 10 listopada 2014

sobota, 8 listopada 2014

czwartek, 6 listopada 2014

Konferencja "Zygmunt Krasiński - edycje i interpretacje (odsłona druga)"


Ukryj mapę
Toruń, Collegium Maius, sala im. Ludwika Kolankowskiego (307), ul. Fosa Staromiejska 3
Program konferencji

Słowo i Czyn: Cieszkowski i Bojanowski w Bibliotece Raczyńskich



Biblioteka Raczyńskich zaprasza do Galerii Edwarda (w zabytkowym budynku przy pl. Wolności 19) na wystawę Słowo i czyn, której celem jest uczczenie dwusetnej rocznicy narodzin dwóch wybitnych Wielkopolan – Augusta Cieszkowskiego i Edmunda Bojanowskiego.


August Cieszkowski (1814-1894) zyskał sławę jako filozof i ekonomista, autor takich dzieł Prolegomena do historiozofii, Ojcze-nasz, O kredycie i obiegu. Był posłem do sejmu pruskiego, członkiem-założycielem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Edmund Bojanowski (1814-1871) to działacz religijny, charytatywny i oświatowy, założyciel zgromadzenia sióstr służebniczek, w 1999 roku ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II. Obu im były bliskie ideały pracy organicznej. Wystawia skupia się na ukazaniu dziedzin, w których ich wysiłki się spotykały, jak zainteresowanie potrzebami ludu, aktywność na rzecz rozwoju szkolnictwa, przedsiębiorstwa edytorskie, badania nad historią Polski, propagowanie czytelnictwa, troska o postęp gospodarczy i rozwój rolnictwa.
Na wystawie prezentowane są książki i kopie rękopisów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Uniwersyteckiej i Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Otwarcie 6 listopada br. o godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 16 stycznia 2015 r.

środa, 5 listopada 2014

Studia Norwidiana 31


Ukazał się kolejny numer rocznika. Oto spis treści, niebawem pewnie całość dostępna będzie w postaci elektronicznej.


niedziela, 2 listopada 2014

Zbigniew Kosiorowski o "Black Warriorze"

Natrafiłem na obszerny tekst specjalistyczny, w którym autor przeprowadza autoetnograficzną próbę badań 
jakościowych i docieka historii statku, którego kabinę miał pokryć Norwid freskami. Zachęcam do zmierzenia się. Praca ukazała się w "Rocznikach Socjologii Morskiej:
https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.cejsh-1b57370b-47d5-4c95-a655-7106d98e2fbe
skąd można ściągnąć pdfa.

On Patrick Corness’ translation of Cyprian Norwid’s Ogólniki

Wrześniowy "The Sarmatian Review" przynosi tekst Agaty Brajerskiej-Mazur o problematyce tłumaczenia "Ogólników".
Do przeczytania tutaj:
http://www.ruf.rice.edu/~sarmatia/914/914corness.pdf