wtorek, 30 września 2014

Norwidianki

Na Facebooku pojawiła się strona, na której ukazują się fragmenty mniej i bardziej znanych myśli Norwida w towarzystwie jego rysunków i portretów. Zachęcam do polubienia, udostępniania i popularyzacji. 
Oto adres:
https://www.facebook.com/norwidianki


A to przykładowe "norwidianki":




poniedziałek, 29 września 2014

Habilitacja Anny Kozłowskiej

fot. Marcin Będkowski

Miło mi poinformować, że 24 września dr Anna Kozłowska uzyskała stopień doktora habilitowanego.
Serdeczne gratulacje!

piątek, 26 września 2014

Order Zasługi RP dla Przemysława J. Blocha


Mec. Przemysław Jan Bloch, członek Rady Programowej Fundacji Museion Norwid, w dniu wczorajszym został odznaczony przez Prezydenta RP w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego Polski". 
Serdecznie gratulujemy należnego wyróżnienia!
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,1369,odznaczenia-w-konsulacie-generalnym-rp-w-nowym-jorku.html
http://www.greenpointpl.com/odznaczenia-dla-zasluzonych-polakow/

Urodziny w Strachówce


Zachęcam do zapoznania się z relacją z obchodów Norwidowej rocznicy w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej i Cypriana Norwida w Strachówce, z jakże pieczołowicie przygotowanym programem. I z podziwem dla zaangażowania młodzieży i starszyzny! 
Tu:
http://zsstrachowka.pl/index.php/nasz-patron/sylwetka-poety/586-dzie-urodzin-cypriana-norwida-2014


środa, 17 września 2014

VII Bieg Norwidowski

Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie serdecznie zaprasza do udziału w VII Biegu Norwidowskim, który odbędzie się 21 września 2014 r. na trasie z Głuch do Dębinek.
Jak co roku przewidziano 5 kategorii wiekowych:
kategoria I (dzieci w wieku 3–6 lat) – 200 m
kategoria II (dzieci w wieku 7–9 lat) – 600 m
kategoria III (dzieci w wieku 10–12 lat) – 1200 m
kategoria IV (młodzież w wieku 13–16 lat) – dystans 2400 m
kategoria V (młodzież 17+ i dorośli) – 5000 m 200 m
Regulamin i szczegóły tutaj:

wtorek, 16 września 2014

Gala Wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida

Gala Wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się 24 września 2014 r. – w dniu urodzin Patrona nagrody – o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetki odbiorą tworzący na Mazowszu artyści, nagrodzeni za dzieło lub kreację powstałe w 2013 roku, w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Gościem honorowym gali będzie Jerzy Maksymiuk, który odbierze Nagrodę „Dzieło życia” przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość poprowadzi Grzegorz Miśtal, a uświetni ją występ Katarzyny Dąbrowskiej.
Nominacje do nagrody otrzymali
·         LITERATURA: Janusz Drzewucki („Dwanaście dni”), Kira Gałczyńska („Jeszcze nie wieczór”), Eustachy Rylski („Obok Julii”).
·         MUZYKA: Anna Jędrychowska (doprowadzenie do uzyskania Złotego Certyfikatu Profesjonalnego UTW w 2013 r. przez Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. F. Chopina), Violetta Łabanow-Jastrząb (realizacja ogólnopolskiego badania „Muzykowanie w Polsce. Badanie podstawowych form aktywności muzycznej Polaków”), Maria Pomianowska (seria koncertów – Roku Lutosławskiego – z muzyką  Witolda Lutosławskiego w oryginalnych opracowaniach na instrumenty ludowe, w ramach X edycji cyklu „Mazowsze w Koronie”).
·         SZTUKI PLASTYCZNE: Andrzej Dudziński (zaprojektowanie dla Teatru Współczesnego „Współczesne tableau vivat (wersja cyfrowa). Odsłona I”), Grzegorz Moryciński (wystawa „Lustra ciszy. Malarstwo i poezja G. Morycińskiego”, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie), Wojciech Zubala (indywidualna wystawa malarstwa, Galeria Bardzo Biała w Warszawie).
·         TEATR: Stanisława Celińska (rola Jacqueline Bonbon w „Kabarecie Warszawskim” oraz płyta „Nowa Warszawa”, Nowy Teatr w Warszawie), Jarosław Gajewski (rola Papkina w „Zemście”, Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie), Ryszard Peryt (scenariusz i reżyseria spektaklu „Odprawa posłów greckich”, Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie).
Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną Medalem Pamiątkowym.
Gospodarzami uroczystości będą Ludwik Rakowski - Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Nazwiska laureatów ogłoszą przewodniczący Kapituł Nagrody im. C. K. Norwida: Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik, Stanisław Wieczorek.

czwartek, 11 września 2014

Stanisław Brzozowski na Wiki

wiki.stanislawbrzozowski.pl
Dziś ruszyła strona gromadząca najważniejsze informacje o Stanisławie Brzozowskim. Inicjatywa chwalebna, kompetentna i dynamicznie rozwijająca się. Pomysłodawca, Adam Puchejda, napisał: "Drodzy, rzecz jest jeszcze niegotowa, wiele jeszcze pozostało do uzupełnienia i poprawienia, ale nadszedł już chyba czas na skromne otwarcie. Razem z Elizą Kącką od pewnego czasu, po godzinach, przy okazji wielu innych naszych zatrudnień, tworzyliśmy specjalną biobibliograficzną wiki poświęconą twórczości St. Brzozowskiego. Pomysł na tę stronę był i jest prosty - ma być pomocą dla wszystkich tych, którzy interesują się Brzozowskim, piszą o nim lub w jakikolwiek inny sposób się nim lub jego twórczością zajmują. Wiki ma charakter otwarty, każdy chętny może ją uzupełniać, nie ma w tym nic trudnego ani skomplikowanego, a przy tego rodzaju przedsięwzięciach im więcej osób zaangażowanych, tym lepiej. Zatem - oglądajcie, uzupełniajcie, krytykujcie". 

Czym jest wiki.stanislawbrzozowski.pl?
Strona wiki.stanislawbrzozowski.pl to elektroniczne repozytorium wiedzy poświęcone Stanisławowi Brzozowskiemu (1878-1911), w tym zwłaszcza:
  • jego biografii,
  • twórczości
  • oraz recepcji jego dzieła.
Kluczowymi elementami strony są:
Stronie towarzyszy blog naukowy stanislawbrzozowski.pl, na którym pojawiają się bieżące informacje na temat artykułów, książek lub wydarzeń związanych ze St. Brzozowskim. 

Jak korzystać z tej strony?

Strona składa się z szeregu działów opisanych w kolumnie po lewej:
  • Stanisław Brzozowski - informacje podstawowe - mieszczący biografię pisarza, jego fotografie, specjalną stronę poświęconą rekonstrukcji prywatnej biblioteki Brzozowskiego, wybrane cytaty Brzozowskiego, ważniejsze daty z jego życia i twórczości, informacje nt. słynnej "Sprawy Brzozowskiego", historię grobu pisarza, w tym współczesnych jego zdjęć, listę najważniejszych badaczy twórczości Brzozowskiego oraz listę najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych z dorobkiem i biografią Brzozowskiego. 
  • Teksty St. Brzozowskiego - zawierający informacje na temat najważniejszych wydań tekstów St. Brzozowskiego, z podziałem na rodzaj edycji, oraz odnośniki do elektronicznych wersji większości tekstów Brzozowskiego; w tym dziale można znaleźć również wskazówki potrzebne do zlokalizowania tekstów lub rękopisów Brzozowskiego w polskich bibliotekach. 
  • Badania nad twórczością St. Brzozowskiego - dział gromadzący informacje na temat najnowszych tekstów poświęconych Brzozowskiemu oraz - w wypadku uzyskania zgody na publikację - również odnośniki do pełnych wersji tekstów. 
  • Recepcja (teksty) i Recepcja (wydarzenia) - podwójny dział recepcji myśli Brzozowskiego podzielony odpowiednio podług tekstów komentujących dzieło Brzozowskiego - rozpraw, artykułów i recenzji - oraz wydarzeń związanych z tym dziełem, np. obchodów Roku Brzozowskiego.

Gratuluję pomysłu i życzę pełnej realizacji! A Państwa zachęcam do korzystania.

Historia dworku w Głuchach i jego mieszkańców

Antoni Gawiński: "Dzieci przed dworkiem" (przed 1936 r., pióro, tusz, brystol, 12,3 x 21cm)

P. Marek Filipowicz na swoim blogu zamieścił cykl artykułów o historii dworku w Głuchach i jego mieszkańcach. Cytowany jest m.in. artykuł Pauliny Zarębskiej ze "Spotkania z Zabytkami", szczegółowo dokumentujący historię obiektu. Obszernie opisana też jest biografia Antoniego Gawińskiego, głównego powojennego lokatora. Zachęcam do lektury.
cz. 1: http://viscobar.cba.pl/?p=7444
cz. 2: http://viscobar.cba.pl/?p=7474
cz. 3: http://viscobar.cba.pl/?p=7585
Dziękuję za wskazanie.

Mam nadzieję, że po wakacyjnych nieciągłościach nowe wpisy będą pojawiać się częściej i z normalnym rytmem.