piątek, 30 maja 2014

Śladami Norwida w Nowym Yorku

W "Nowym Dzienniku" obszerna relacja (ze zdjęciami) z niedawnego spaceru miejskimi śladami poety. W trakcie wędrówki rozmawiano o pomyśle ufundowania tablicy upamiętniającej Norwidowe pomieszkiwanie w NY:

"W czasie późnego obiadu w Teresa Restaurant przy Montague Street na Brooklynie, którym zakończyliśmy majówkę, Tadeusz Zielichowski opowiedział nam jeszcze wiele literackich ciekawostek. Zaproponował też, że może tak udałoby się ufundować tablicę upamiętniającą nowojorski pobyt Norwida. Ten oryginalny pomysł uzyskał poparcie zebranych. Ad hoc ukształtował się komitet honorowy, którego celem będzie doprowadzenie do powstania tablicy, w składzie: Tadeusz Zielichowski, Ryszard Druch, Barbara Green i Janusz Szlechta.
"W moim przekonaniu najlepsze dla umieszczenia tablicy byłyby trzy lokalizacje: hol kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy East 7 Street na East Village, na ścianie St. Mark’s Church przy 2 Avenue i 12 Street na East Village lub na parkanie polskiego konsulatu przy Madison Avenue na Manhattanie – powiedział Tadeusz Zielichowski. – Można by jeszcze porozmawiać z właścicielką restauracji "Teresa" przy Montague Street na Brooklyn Heights, aby na ścianie powiesić podobiznę Norwida i kawałek wiersza po angielsku, np. 'Do obywatela Johna Browna'" – dodał.
Tak więc wycieczka przyniosła jej uczestnikom nie tylko wiele wspaniałych wrażeń, ale także zaowocowała ciekawym pomysłem. O tym, jak będzie się rozwijać ta inicjatywa, będziemy informować."

Całość relacji można przeczytać tu:

http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/sladami-norwida-po-nowym-jorku

Medal projektu Józefa Stasińskiego



Na portalu aukcyjnym natrafiłem na poświęcony Norwidowi medal wykonany z okazji 150 rocznicy urodzin poety. Jedyne 200 dolarów. Oferta tutaj:
http://www.ebay.fr/itm/Poland-Literature-Norwid-poet-Paris-New-Your-Profs-Stasinski-/400711330648?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4c41ab58

środa, 28 maja 2014

Starosta o pomyśle Muzeum Norwida


W dzisiejszej elektronicznej wersji "Wyszkowiaka" rozmowa ze Starostą na temat planów Fundacji Museion Norwid:

Muzeum w Dębinkach: powiat jest otwarty na rozmowy

(Zam: 28.05.2014 r., godz. 16.40)
– Bardzo fajny pomysł – mówi starosta Bogdan Pągowski o utworzeniu muzeum Cypriana Kamila Norwida w pałacu w Dębinkach. Plany utworzenia instytucji kulturalnej tego typu ma Fundacja Museion Norwid z Warszawy.
O przeniesieniu Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z pałacu w Dębinkach mówi się od dobrych kilku lat. 
Starosta zapewnia, że na rozmowy w tym temacie jest otwarty, chociaż najlepszym rozwiązaniem wydaje się przetarg i zbycie nieruchomości.
– Takie mieliśmy zamiary – mówi o sprzedaży. B. Pągowski. – Utrzymanie pałacu, już po przeniesieniu domu dziecka byłoby dla nas trudne, a pieniądze mamy na co wydać – chociażby na szpital.
Do sierpnia Starostwo ma przygotować program i szacunkowy harmonogram remontów, które powinny być przeprowadzone w samym pałacu i bocznych budynkach – taki obowiązek nakłada na samorząd konserwator zabytków. Jak mówi B. Pągowski, powiat nie ma na razie w planach modernizacji, bo nie ma pieniędzy. Może więc warto poważniej zastanowić się nad propozycją Fundacji i znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, tym bardziej, że jej przedstawiciele oferują całkowite pokrycie kosztów remontu i wyposażenia.
W ubiegłym tygodniu Fundacja wysłała do Starostwa oficjalne pismo, w którym przedstawiła swoją wizję funkcjonowania placówki w nowej formie.
To nie pierwsza propozycja utworzenia muzeum w Dębinkach. Jakiś czas temu muzeum romantyzmu chciał tam stworzyć marszałek województwa mazowieckiego.
A.B.
Źródło:
Z podziękowaniem za podrzucenie dla p. Marka Filipowicza

wtorek, 27 maja 2014

Odsłonięcie odrestaurowanego grobu Norwidów

23 maja 2014 roku na Cmentarzu Powązkowskim miała miejsce pogodna uroczystość, zwieńczenie inicjatywy Fundacji Norwidowskiej, aby odnowić i poddać konserwacji miejsce spoczynku bliskich Norwida. Oprócz przedstawicieli FN organizatorami spotkania byli: Pracownia Słownika Języka Cypriana Norwida oraz Warszawskie Koło Norwidologiczne. Reprezentanci tych instytucji oraz norwidolodzy i miłośnicy poety z całej Polski uczestniczyli w poświeceniu obiektu przez ks. prałata Józefa Romana Maja, wysłuchali krótkich wystąpień (m.in.konserwatora zabytków p. inż. Bogusława Korneckiego, który całą rzecz prowadził), złożyli wieniec (delegacja z XXIV LO im. Norwida z Warszawy), zapalili znicze.

Koncert "Norwid w Warszawie" przygotowało Warszawskie Koło Norwidologiczne.
Dziękuję Tomaszowi Korpyszowi za depeszę ze szczegółami. On także jest autorem zdjęć, które zamieszczam:

niedziela, 25 maja 2014

czwartek, 22 maja 2014

Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie


Na stronie Instytutu Filologii Polskiej znajdują się podstawowe informacje i linki do dostępnych w sieci numerów czasopisma "Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie". Sporo o XIX wieku. Polecam gorąco:
http://www.ilp.umk.pl/zaklady-naukowe-instytutu/zaklad-tekstologii-i-edytorstwa-dziel-literackich/sztuka-edycji/

Chopin's Piano - przeł. Jerome Rothenberg & Arie Galles

CHOPIN’S PIANO


La musique est une chose étrange! -- Byron
L'art? ... c'est l'art - et puis, Voilà tout. -- Béranger


1
Bound to your place those penultimate days

Rekolekcje z Norwidem

Benedyktyński Instytut Kultury zaprasza do Tyńca w dn. 23-25 maja na rekolekcje prowadzone w oparciu o teksty Norwida. Poprowadzi je o. Konrad Małys OSB.

wtorek, 20 maja 2014

Do posłuchania...

Na stronie przemyskiego Radia Fara cykl audycji z czytanymi utworami Norwida. Pliki MP3 można ściągnąć, posłuchać w stosownych chwilach czy w podróży.
Adres:
http://przemyska.pl/2014/05/15/poezja-cypriana-kamila-norwida/

poniedziałek, 19 maja 2014

Pomnik książki w Lesku z cytatem z Norwida

Pan Michał Kunik zwrócił uwagę na pomnik książki w Lesku (na Podkarpaciu), w którym istotną rolę odgrywa cytat z Norwida. 


"Modlitwa dziecka" na aukcji

Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI zaprasza na 34. (184) aukcję  we wtorek, 20 maja 2014 r. o godzinie 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1.


Wśród wielu ciekawych obiektów (np. grafik Piranesiego) Norwidowa akwaforta "Modlitwa dziecka" ("Parabola o świecy pod korcem") sygnowana nazwiskiem Marii Bolewskiej.
Całość katalogu pod tym adresem:
http://www.oknasztuki.pl/_download/aukcja2014.05.20.pdf

czwartek, 15 maja 2014

"Wyszkowiak" o Muzeum

Za dzisiejszym numerem "Wyszkowiaka" przenosimy artykuł o Fundacji Museion Norwid i jej planach:

Muzeum C.K. Norwida w Dębinkach?
(Zam: 14.05.2014 r., godz. 17.18)

Fundacja Museion Norwid chciałaby uruchomić Muzeum Cypriana Kamila Norwida w pałacu w Dębinkach, w którym obecnie mieści się dom dziecka. O planach

wtorek, 13 maja 2014

fundacjamuseionnorwid.pl


Ruszyła strona Fundacji. Będzie uzupełniana i aktualizowana. Ale już jest. Zachęcam do zajrzenia i udzielenia poparcia inicjatywie.
http://fundacjamuseionnorwid.pl/

poniedziałek, 12 maja 2014

Trudny Norwid

No i mamy kolejny XXI tom serii "Studia i monografie" wydawanej przez Towarzystwo Naukowe KUL. 

Redakcja: Piotr Chlebowski
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 496 s.
ISBN: 978-83-7306-649-6

"Zebrane w książce studia i artykuły nie wyczerpują, oczywiście,

O "Listach literackich" Krasińskiego

Niebawem ukaże się szósty numer redagowanego przez Zakład Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich UMK ogólnopolskiego czasopisma „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie” poświęcony twórczości Zygmunta Krasińskiego ("Zygmunt Krasiński – edycje i interpretacje", pod red. M. Strzyżewskiego).
W związku z tym przedstawiamy fragment artykułu mgr Agnieszki Markuszewskiej dotyczący założeń edytorskich

niedziela, 11 maja 2014

Edyta Chlebowska, Norwid sztukmistrz nieznany

Natrafiłem w internecie na informację o jeszcze jednej nowości:


Edyta Chlebowska, Norwid sztukmistrz nieznany
ISBN: 978-83-7306-644-1
Wydawnictwo: TNKUL
Rodzaj publikacji: Studia i monografie XX
Rok wydania: 2013
Format: A5
Liczba stron: 384 + 128 il.

Niniejsza książka stanowi zbiór trzech obszernych rozpraw dotyczących życia i twórczości plastycznej

Agata Seweryn, Światłocienie i dysonanse. O Norwidzie i tradycji literackiej

Na stronie Wydawnictwa KUL natrafiłem na nową książkę. Oto informacje ze strony


Agata Seweryn, Światłocienie i dysonanse. O Norwidzie i tradycji literackiej

SPIS TREŚCI
"Cały oddany dawnym autorom", czyli o Norwidzie, tradycji literackiej, dysonansach i światłocieniach. Uwagi wprowadzające

piątek, 9 maja 2014

Rzeźba Stanisława Ostrowskiego

Pan Krzysztof Jeżewski przesłał inne zdjęcie popiersia Norwida, o którym już pisaliśmy (http://norwidiana.blogspot.com/2012/04/rzezba-gowy-norwida-stanisawa-k.html). Pochodzi z jakiegoś albumu rzeźby polskiej.

Ponawiam pytanie, czy ktoś zna historię tego popiersia?
Dziękuję panu Jeżewskiemu za korespondencję.

Uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci Stanisława Brzozowskiego we Florencji (2011)

Na portalu culture.pl galeria zdjęć z odsłonięcia w listopadzie 2011 roku we Florencji tablicy upamiętniającej pobyt Stanisława Brzozowskiego w tym mieście.
Do obejrzenia tutaj:
http://culture.pl/pl/galeria/uroczystosc-odsloniecia-tablicy-ku-czci-stanislawa-brzozowskiego-we-florencji-galeria

Dzielmy się

Drodzy Salonowicze,
najuniżeniej dopraszam się o przesyłanie informacji o Państwa publikacjach, planowanych konferencjach, wartych polecenia książkach, awansach naukowych i inicjatywach. Mile widziane są wpisy prowokujące dyskusję, przyczynkarstwo wszelakie. Proszę nie kierować się niewłaściwie pojętą skromnością. Obiegi informacyjne w poszczególnych ośrodkach i na prowincji nie pokrywają się, trudno mi wszystko wyławiać. Sądzę, że warto korzystać z tego ośrodka informacji i promocji wartościowych poczynań, udostępnionego dla wszystkich przecież. Dziennie zagląda tu około 100 osób, zbliżamy się do 70 000 wejść gości. Każdy wpis jest indeksowany, tak więc służy obecności i statystyce Nazwisk w internecie. 
Dziękuję serdecznie wszystkim aktualnym Korespondentom z kraju i ze świata, zapraszam do dopisywania się. Dochodźmy się prawdy, a nie tylko czekajmy.

czwartek, 8 maja 2014

Czy to Norwid?

Na aukcji Allegro do kupienia fotografia naklejona na karton. Format kartonu 19 x 25 cm. Na cokole czytelny początek inskrypcji: KSIĘGA JOBA....
Rewers kartonu bez opisu.
Sprzedawca sam stawia pytanie, czy nie jest to czasem Norwid?
A Państwo, co sądzą?


Link do aukcji:

środa, 7 maja 2014

Norwidowski świat rzeczy - konferencja

Instytut Literatury Polskiej UMK
oraz
Zakład Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu
zapraszają do udziału w konferencji:
Norwidowski świat rzeczy
Proponujemy spotkanie badaczy twórczości Cypriana Norwida, którego osnowę stanowiłyby motywy Norwidowskich rzeczy. Konferencja

Odsłonięcie odrestaurowanego grobowca rodziny Norwidów

Fundacja Norwidowska
Warszawskie Koło Norwidologiczne
Pracownia Słownika Języka Cypriana Norwida

mają zaszczyt zaprosić

na uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego grobowca rodziny Norwidów na Powązkach (kwatera 178, rząd 4, miejsce 30).

Uroczystość odbędzie się w dniu 23 maja 2014 roku o godz. 13.00, po niej o godz. 15.00 zapraszamy na koncert pt. „Norwid w Warszawie” w Klubokawiarni „Retrospekcja” przy ul. Bednarskiej 28/30.


niedziela, 4 maja 2014

sobota, 3 maja 2014

Nowojorskim szlakiem Norwida

Wybierzemy się?

Kustosz literacki Druch Studio Gallery w Trenton, NJ, filolog Tadeusz Zielichowski będzie oprowadzał po Nowym Jorku uczestników wycieczki "Nowojorska majówka śladami Norwida". Program wycieczki obejmie dwie trasy związane z miejscami, w których w latach 1853-1854 przebywał Cyprian Kamil Norwid.

Uczestnicy wycieczki spotykają się w niedzielę 11, maja o godz. 9:00 rano w "Odessa Restaurant" na Manhattanie przy 119 Avenue "A" i East 7th Street na East Village, NY. Zwiedzać będziemy miejsca w Nowym Jorku związane z pobytem w tym mieście Norwida, jeden z największych poetów polskich XIX wieku. Wycieczkę planujemy zakończyć "kolacją z Norwidem". Dysponujemy tylko 16 miejscami, które można rezerwować w Druch Studio Gallery do 4 maja 2014 roku: tel. 609-532-3676 lub e-mail - druchstudio@comcast.net.

Wycieczka odbędzie się na zasadzie koleżeńskiej. Podróż na trasie Trenton – Nowy Jork – Trenton odbędziemy własnymi samochodami, przy czym bardzo prosimy, aby dobierać się towarzysko w takie zespoły pasażerskie, które pozwolą na wyjazd maksymalnie ekonomiczny (pamiętajmy o drogich parkingach w NYC!). Wzorem lat ubiegłych, warunkiem uczestnictwa w wycieczce jest rezerwacja miejsc i wpisowe w wysokości 25 dolarów.
W przypadku deszczowej pogody, mamy awaryjny scenariusz niedzieli, 11 maja br. O godz. 17:00 w Druch Studio Gallery Tadeusz Zielichowski wygłosi multimedialną prelekcję pt. "Pomniki Nowego Jorku i literatura". Więcej informacji na stronie: www.druchstudio.com


Uczestnikom spotkania będziemy wdzięczni za dokumentację fotograficzną i relację...