wtorek, 29 kwietnia 2014

Dr Karol Samsel, Epika Cypriana Norwida a epika Josepha Conrada w perspektywie modernizmu

Światowe media informują od popołudnia, że Karol Samsel obronił dziś doktorat. Gratulacje!
fot. Krzysztof Schodowski, Facebook



Z tekstem rozprawy "Epika Cypriana Norwida a epika Josepha Conrada w perspektywie modernizmu" przygotowanej pod kierunkiem dr. hab. Wiesława Rzońcy, prof. UW można zapoznać się tutaj:
http://depotuw.ceon.pl/bitstream/handle/item/664/Karol%20Samsel,%20Epika%20Cypriana%20Norwida%20a%20epika%20Josepha%20Conrada%20w%20perspektywie%20modernizmu.pdf?sequence=1

Nie tylko poczucie humoru Norwida

5 maja, w panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez Koło Językoznawcze UKSW, Tomasz Korpysz zajmie się jednym z najpoważniejszych problemów norwidologii.


Vademecum X (2014)


W Strachówce odbył się kolejny korowód weselny rodziców Norwida. Pełna relacja tutaj:
http://www.rzeczpospolitanorwidowska.pl/index.php/projekty/vademecum/209-x-vademecum-w-korowodzie-weselnym-rodzicow-cypriana-norwidaq

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Kamyczek

Zbieram się od dłuższego czasu do przypomnienia wszystkich poświęconych Norwidowi książek z serii (?) "Studia i monografie" wydawanych przez Towarzystwo Naukowe KUL i Instytut Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL. No ale właśnie, cze serii?

niedziela, 27 kwietnia 2014

piątek, 25 kwietnia 2014

Ursynoteka: Głuchota Norwida

W ursynowskiej bibliotece 29 kwietnia (wtorek) w cyklu „Klasyka niesłusznie zapomniana” odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Mrowcewiczem pt.: „Głuchota Norwida”.

za:

Konkurs Norwidowski w Ostrołęce

Już po raz XX w kwietniową sobotę w murach ostrołęckiej siedziby „Civitas Christiana” rozbrzmiewała piękna, choć trudna poezja naszego wspaniałego wieszcza Cypriana Kamila Norwida. Stało się tak za przyczyną finału konkursu recytatorskiego poezji Norwida, który odbył się 12 kwietnia. Swoim zasięgiem obejmował teren b. województwa ostrołęckiego. Przystąpiło do niego 48 laureatów eliminacji szkolnych, którzy zmagali się w dwóch grupach wiekowych: szkoły średnie i gimnazja oraz w dwóch turniejach: recytatorskim i poezji śpiewanej.

Całość relacji tutaj:
http://e-civitas.pl/norwid-w-ostrolece/

Obchody w Jeleniej Górze

Filmowa relacja z rozpoczęcia obchodów 40-lecia teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze tutaj:
http://strimeo.tv/pl/informacja/norwida-wspomnienia-i-wata-cukrowa
Czytano m.in. "Aktora"...

piątek, 18 kwietnia 2014

Fundacja Museion Norwid

Drodzy,
W przededniu Wielkiejnocy pragnę podzielić się wiadomością wyjątkową. Otóż 17 marca 2014 r. w KRS została zarejestrowana Fundacja Museion Norwid, której głównym zadaniem jest doprowadzenie do utworzenia Muzeum Norwida. O wszelkich inicjatywach i podejmowanych działaniach będę szczegółowo informował. Na ukończeniu są prace nad stroną internetową i innymi formami obecności w mediach. 
Prezesem Zarządu jest Jacenty Matysiak. W skład Rady Fundacji, ukonstytuowanej 5 kwietnia 2014 roku weszli (alfabetycznie): Adam Cedro, Piotr Chlebowski, Grażyna Halkiewicz-Sojak, Tomasz Korpysz (Przewodniczący Rady), Justyna Kurek, Urszula Perlińska.
Zamieszczam dziś ogólny rys zamierzeń Fundacji,

sobota, 12 kwietnia 2014

"Norwidowisko" we Wrocławiu i Jeleniej Górze


Pan Michał Kunik przesłał kilka linków do informacji o związanych z Norwidem wydarzeniach. Chodzi o otwartą właśnie wystawę "Norwidowisko" oraz pakiet informacji z historii jeleniogórskiego teatru im. Norwida. 

W czwartek, 10 kwietnia, zaczął się 5. Dolnośląski Salon Wydawniczy (Silesiana), który potrwa do niedzieli – 13 kwietnia. Na dobry początek, wydawcy, autorzy i odwiedzający tegoroczne Silesiana mieli okazję jako pierwsi zobaczyć wystawę „Norwidowisko”,

czwartek, 10 kwietnia 2014

X VADEMECUM w Strachówce


Już dziś zapraszamy wszystkich z daleka i bliska na jubileuszowe „X Vademecum 2014 – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Ta plenerowa impreza odbędzie się 27 kwietnia 2014 r. w Strachówce. Ze względu na szczególny charakter tego dnia, kanonizację Jana Pawła II, zapraszamy na Koncert Papieski w wykonaniu Barbary Żarnowieckiej – sopran, Łukasza Wrońskiego – tenor, Roberta Olejniczaka – flet, Wiktora Brzuchacza – fortepian, Jerzego Łazewskiego – recytacja poezji Karola Wojtyły. Koncertowi towarzyszyć będzie przygotowana przez nas wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II i Cyprianowi Norwidowi, o którym Papież powiedział z „jego dziełem łączy mnie bliska, duchowa zażyłość”. W klimat epoki i biesiadę weselną wprowadzi nas polonezem młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w strojach szlacheckich.

wtorek, 8 kwietnia 2014

Zaproszenie na pogrzeb Chopina

Na stronie More Maiorum (https://www.facebook.com/miesiecznikmoremaiorum) opublikowano dziś zaproszenie na pogrzeb Chopina, znalezione przez p. Andrzeja (Andre) Szczerbę. To także znalazca aktu zgonu Norwida, o czym kiedyś informowałem. Do papieru doklejony jest kosmyk włosów pianisty. Oto jak wygląda:
Link bezpośredni do zdjęcia:
https://www.facebook.com/miesiecznikmoremaiorum/photos/a.157533557744334.1073741825.138896646274692/286174731546882/?type=1&theater

piątek, 4 kwietnia 2014

Spotkanie z Anna Kozłowską

Wydawnictwo UKSW zaprasza na spotkanie z Anną Kozłowską, autorką książki "Od Psalmów Słowiańskich do Rzymskich Medytacji", o stylu artystycznym Karola Wojtyły.
Sobota, 05.04.2014 r.Arkady Kubickiego, stoisko 44!
To już jutro.

Aniu, gratulacje! W roku Kanonizacji książka o stylu artystycznym Karola Wojtyły...

Wykład Bernadetty Kuczery-Chachulskiej

W okolicznościach wiosennego Święta Polonistyki KUL zapraszam w imieniu organizatorów na Wykład Mistrzowski prof. dr hab. Bernadetty Kuczery-Chachulskiej: «Między ,,ja" lirycznym a ,,ja" listowym. O epistolografii Mickiewicza» w środę (09.04), GG-110, godz. 12:15-13:15. 


czwartek, 3 kwietnia 2014

Plakat Romana Cieślewicza

"Za kulisami", 1958 rok, Teatr Narodowy.
Plakat do obejrzenia tu:
http://www.stedelijkmuseum.nl/kunstwerk/65072-za-kulisami-teatr-narodowy-warszawa-cypryan-norwid

Józefa Hennelowa o Norwidzie

Parę zdań sprzed miesiąca, ze strony "Znaku":
16 lutego 2014, niedziela
Jest kilka wierszy Norwida, które wciąż do mnie wracają. Nie dlatego że umiem je na pamięć, bo są tak krótkie, że wystarczyło je kiedyś przeczytać. Są po prostu od wielu już lat najbardziej aktualnym akompaniamentem. Jednym z nich jest wiersz o krzyżu, który z perspektywy najwyższego niebezpieczeństwa przechodzi w perspektywę bramy, czyli otwarcia i zbawienia. To wiersz o kościele, poza którym o ratunek woła ranny, mijany przez zadumanego faryzeusza. I wreszcie wiersz pisany we własnym imieniu poety w obronie prawa do smutku tak bezmiernego, „że aż Bogu smutno”. Wraca do mnie ten wiersz zawsze wtedy, gdy zetknę się z wydarzeniem szczególnie poruszającym, choćby dotyczyło jednej jedynej osoby na świecie. Jesteśmy dziś bezbronni wobec przekazu medialnego w jego coraz bardziej gęstym i rozległym natarciu. Nasza zdolność do współodczuwania, z którą pewnie przychodzimy na świat, za sprawą doświadczeń albo w nas rozkwita, albo daje się – niestety – wyrwać z korzeniami. Może dochodzić do głosu wcale nie wtedy gdy jest usprawiedliwiona albo wręcz potrzebna, tylko wtedy gdy nas na nią nakierowują przekazy dziennikarskie. Dlatego gdy sama reaguję tak, jak określa to Norwid, i staje mi przed oczami człowiek smutny, „że aż Bogu smutno”, nie muszę mieć racji, która wszystkich przekona. Wystarczy mi, że jest to najważniejsze dla mnie samej.
Żródło:

Jan Peszek czyta Fortepian Szopena

Można posłuchać tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=oIWJmoeZfGs