niedziela, 30 marca 2014

VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Cypriana Norwida

W Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce 25 i 26 marca odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Cypriana Norwida pod hasłem Rzeczpospolita Norwidowska, który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestniczą w nim trzy osobowe drużyny. Konkurs składa się z dwóch części, wiedzowej, obowiązkowej dla wszystkich i prezentacji artystycznej dla chętnych.

Całość relacji tutaj:
http://www.zsstrachowka.pl/index.php/nasz-patron/sylwetka-poety/519-vii-powiatowy-konkurs-wiedzy-o-yciu-i-tworczoci-cypriana-norwida

Kochanka Norwida Tkaczyszyna-Dyckiego

Hmm, tak się zastanawiam, na ile matka może być kochanką...

"Premiera książki przewidziana jest na 26 maja – Dzień Matki – i nie jest to data przypadkowa. Pod tytułową „Kochanką Norwida” kryje się właśnie postać matki autora, która wśród powracających nieustannie bohaterów poezji Tkaczyszyna-Dyckiego pozostawała bezimienna i wieloimienna zarazem. Banderówka, chachłaczka, schizofreniczka, „Piękny kwiat dwulicowy” – to tylko niektóre z jej przymiotów, jej tożsamościowo-twórczy bagaż doświadczeń, przekazany w spadku synowi."

więcej:
http://biuroliterackie.pl/biuletyn/newsy/kochanka-norwida-tkaczyszyna-dyckiego/

XIV Konkurs Poetycki "Cyprian Norwid - poeta naszej ziemi"

W ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego, Centrum Kultury Sportu i Rekreacji bierze udział w organizacji XIV Konkursu Poetyckiego "Cyprian Norwid - Poeta Naszej Ziemi".
W dniu 16 kwietnia o godz. 10.00 w Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu na sali widowiskowej odbędą się gminne eliminacje do konkursu
Szczegóły dotyczące konkursu:

XX Dni Norwidowskie

Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie zaprasza na (okrągłe) 20. Dni Norwidowskie. Oto program:
25-30 kwietnia 2014

wtorek, 25 marca 2014

VIII Colloquia Romantyczne

Anonsuję pobliską konferencję:

VIII Colloquia Romantyczne
ROMANTYZM JAKO KONTYNUACJA
(wobec literatury i kultury czasu I Rzeczpospolitej)

A oto plakat z programem (we wtorek potężny blok Norwidowy):


czwartek, 20 marca 2014

Adam Czerniawski: Norwid (i Słowacki) w Amsterdamie

W rzeszowskiej "Frazie" dłuższy, wyznawczy tekst Adama Czerniawskiego:
 
http://fraza.univ.rzeszow.pl/numer/nr67-frazy_1.php
Dziękuję Annie Marii Mickiewicz za podesłanie. Pozwolę sobie w całości go przytoczyć.


To Halina Filipowicz zwróciła moją uwagę na zapowiedź konferencji w Amsterdamie w listopadzie 2009, poświęconej twórczości Norwida i Słowackiego, której organizatorami zostali Arent van Nieukerken, Dieter de Bruyn i Kris van Heukelom. Ponieważ program przewidywał dyskusję obecności Norwida w twórczości poetów XX w., zdecydowałem zaproponować organizatorom swój udział.

poniedziałek, 10 marca 2014

Norwid i... kapelusze

O pewnym odczycie mianym ostatnio w Nowym Yorku niedawno pisałem:
http://norwidiana.blogspot.com/2014/03/o-norwidzie-za-oceanem-odczyt-tadeusza.html
A oto dłuższe sprawozdanie pióra Barbary Green, z "Nowego Dziennika". Informację przekazł mi pan Przemysław Bloch, za co serdecznie dziękuję. Całośc można przeczytać tu:
http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/norwid-i...-kapelusze

wtorek, 4 marca 2014

Chopin i Norwid w Sannikach

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach gościło w niedzielę 2 marca Piotra Palecznego, jednego z najlepszych współczesnych polskich pianistów. Towarzyszył mu aktor Janusz Gajos. Ich wspólny występ w sannickim pałacu był kolejnym z cyklu "Chopin, muzyka, poezja".

Więcej tu:
http://lowicz.gosc.pl/doc/1908141.Chopin-i-Norwid-w-Sannikach

Felix Nadar i Tajemnica Lorda Singelworth

Czy ktoś już się tą koalicją zajął? Mam przeczucie, że coś może tu być na rzeczy...
A może i w jego zakładzie robił sobie zdjęcie Norwid?

O Norwidzie za oceanem - odczyt Tadeusza Woyniłłowicza-Zielichowskiego


Wygląda na to, że Norwid ma kolejnego ambasadora w Nowym Jorku. Otrzymałem właśnie informację o odczycie "Norwid i poetycki zakalec", który odbył się 21 lutego 2014 r. w galerii Ryszarda Drucha w Trenton (http://www.muzeumpulaski.pl/html/ryszarddruch2.html). Multimedialne wystąpienie przygotował i wygłosił pan Tadeusz Zielichowski-Woyniłłowicz, polonista i filozof związany z życiem naukowym i literackim Wrocławia i Poznania (lata 80.), stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (1993), korespondent periodyków literackich i artystycznych. Wiem, że p. Zielichowski ma kolejne pomysły służące promocji poety za oceanem, ale nic więcej zdradzać nie mogę. Witamy w salonie i zapraszamy do autorskiego uczestnictwa.


TADEUSZ WOYNIŁŁOWICZ-ZIELICHOWSKIUr. w 1947. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisarz-eseista i tłumacz z języka angielskiego i rosyjskiego. Pracował jako asystent w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Wrocławskiej (1974-75) i w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1975-1982), w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu (1983-1990). Od 1993 do 2005 był nowojorskim korespondentem "Twórczości", "Formatu", "Rity Baum", "Nowego Nurtu", "Novej Pol 'szy", "Biuletynu Fotograficznego", "Odry", "Kultury Popularnej". W latach 1997-2001 opublikował kilkanaście esejów w nowojorskiej prasie polonijnej: "Nowym Dzienniku", "Kurierze Plus", "OK Ameryka". Aktualnie publikuje w pismach internetowych i na własnej stronie internetowej: www.sarmatawnowymjorku.cba.pl . Od roku 1997 pracuje nad książką Europa w Nowym Jorku, poświęconą wybitnym postaciom europejskiej sceny intelektualnej, artystycznej, literackiej XX w. mieszkającym w Nowym Jorku. Od roku 2005 zbiera materiały do książki Życie na Manhattanie. Od roku 2004 pisze narrację autobiograficzną Pożegnanie z prześladowcą. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Publikuje także pod nazwiskami Woyniłłowicz Zielichowski i Zielichowski.
Biogram za: http://fraza.univ.rzeszow.pl/autorzy_v-z.php