poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Norwid, Chopin, Lublin, Festiwal Organowy

W Lublinie trwa Międzynarodowy Festiwal Organowy. W środę w kościele pw. Świętej Rodziny na Czubach poezję Cypriana Kamila Norwida będzie recytować Anna Romantowska.
To jedna z popularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych i serialowych. Widzowie doskonale mogą ją pamiętać z ról w "Statystach", "Matkach, żonach i kochankach" czy "Czasie honoru". Poezji towarzyszyć będzie muzyka Fryderyka Chopina. Na organach i fortepianie zagra Robert Grudzień, a na fletni Pana Georgij Agratina.

Nostalgiczna twórczość Chopina i Norwida wpisuje się w jeden z motywów przewodnich tegorocznego festiwalu - 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Wykład o biżuterii powstańczej wygłosi Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz.

http://cjg.gazeta.pl/CJG_Lublin/1,110496,14495937,Sroda__Chopin__Norwid_i_festiwal_organowy.html

czwartek, 22 sierpnia 2013

Msza z okazji 100-lecia urodzin prof. Ireny Sławińskiej


30 sierpnia o godz. 15.00 w kościele Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach zostania odprawiona msza św. w intencji p. prof. Ireny Sławińskiej z okazji 100-lecia Jej urodzin.

środa, 21 sierpnia 2013

Norwid wrócił


Na zieleniec przed biblioteką miejską w Goleniowie powróciło popiersie patrona tej instytucji - Cypriana Kamila Norwida.
Na wcześniej przygotowanym cokole rzeźba zamontowana została wczoraj koło południa. Wcześniej stała nieco na uboczu, teraz wyznaczono jej bardziej reprezentacyjne "stanowisko". Wydaje się, że z dobrym skutkiem.

Gazeta Goleniowska - Paweł Palica.
Dziękuję za informację i zdjęcia!


wtorek, 20 sierpnia 2013

Zbigniew Zaniewicki, 40 lat w Anglii


Otrzymałem wczoraj od pani Anny Zaniewickiej-Goliszewskiej przesyłkę z wyjątkową zawartością: pośmiertnie wydanym przez rodzinę ostatnim tomem wspomnień Zbigniewa Zaniewickiego "40 lat w Anglii" (Warszawa 2012). Książka praktycznie niedostępna, wydana w niewielkim nakładzie na potrzeby rodzinnej dokumentacji.
Z panem Zbigniewem Zaniewickim miałem zaszczyt i przyjemność kilkakrotnie się spotkać w jego domu, w latach 1989 i 1990, poświęciłem mu obszerne wspomnienie drukowane w "Studia Norwidiana". Człowiek o nietuzinkowej biografii, przyjaciel i w zasadzie sekretarz Miriama, współredaktor "Pism", wydawca tomu "Pism politycznych", autor doktoratu o Quidamie, jedna z najbardziej zasłużonych dla norwidologii postaci.
Obszerną część wspomnień stanowią wątki norwidowskie: postać Przesmyckiego, opis perypetii wydawniczych związanych z "Pismami politycznymi", udziałem w publikacji "Norwid żywy", aktywnością publicystyczną. Dla mnie, miłośnika wszystkich poprzednich tomów wspomnień, całość niezwykle interesująca. Pozwolę sobie (na razie) zacytować przedostatnie zdanie z tomu:
"Gdy przybył do mnie [1989] asystent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ofiarowałem mu wszystkie Norwidiana oraz moją pracę doktorską, później zaś 70 egz. "Pism Politycznych" Norwida."

Tym "asystentem" byłem własnie ja. Norwidiana znalazły się w zbiorach Zakładu Badań nad Twórczością Norwida KUL. Doktorat p. Zaniewickiego wydaliśmy z okazji rzymskiej, dedykowanej Norwidowi sesji "Colloqia Norwidiana". Gwoli ścisłości przypomnę, że p. Zaniewicki jednak zostawił sobie jedną książkę: oprawny w skórę tom poezji Norwida nabyty w jenieckim obozie za niebotyczną ilość papierosów.