czwartek, 26 kwietnia 2012

C.K. Norwid – marką pałacu w Chrzęsnem?

Za:  http://www.tkm24.pl/?p=6272 

Coraz bliżej do utworzenia mazowieckiego centrum kultury i dziedzictwa w pałacu Chrzęsnem. W roboczym spotkaniu specjalnie powołanego zespołu do realizacji tego zadania wzięli udział m.in. wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz wicestarosta Konrad Rytel. Wzniesiony w 1635 r. pałac już wkrótce znów będzie tętnił życiem – prace dobiegają końca.
Po wielu latach renesansowy zespół parkowo-pałacowy w Chrzęsnem, najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego, odzyskuje swoją dawną świetność. Całkowity koszt inwestycji, odbudowania z całą pieczołowitością zabytku, to ponad 11,3 mln zł. Pozyskana dzięki staraniom Starostwa dotacja unijna to blisko 7 mln zł. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką i wiedzą historyczną oraz zaleceniami konserwatora.
Prace właśnie dobiegają końca i przyszedł czas na ostateczne decyzje co od jego przeznaczenia i opracowania programu dalszego jego wykorzystania z pożytkiem dla mieszkańców powiatu, i nie tylko.
Powołano specjalny zespół zadaniowy, który opracuje koncepcję utworzenia tu instytucji kultury. Koncepcja zostanie przedstawiona Zarządowi Powiatu do końca I półrocza br.
Pierwsze robocze spotkanie zespołu odbyło się 18 kwietnia, właśnie w pałacu. Mazowiecki Urząd Marszałkowski reprezentowali: wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Jerzy Lach, przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Mazowieckiego Leszek Celej oraz Bożena Żelazowska. Starostwo Powiatowe w Wołominie reprezentowali: przewodniczący zespołu, radny powiatu wołomińskiego Janusz Tomasz Czarnogórski, Henryka Michalczewska, Jolanta Lejk, Andrzej Zbyszyński, Grzegorz Grabowski oraz wicestarosta Konrad Rytel.
Uczestnicy spotkania wspólnie przyjęli wstępną propozycję, by „marką” pałacu w Chrzęsnem stał się Cyprian Kamil Norwid.W trakcie dyskusji starostwo przedstawiło koncepcję zagospodarowania zespołu pałacowego uzgodnioną z konserwatorem zabytków. Plany wskazują, że mogą się tu znaleźć ekspozycje wnętrz ziemiańskich, sale konferencyjne i ekspozycyjne, sala koncertowa oraz dom pracy twórczej. Część pałacu poświęcona byłaby jego patronowi – C.K. Norwidowi. Było by tu miejsce na salon literacki, pracownie badawcze i bibliotekę.
Wraz urzędem marszałkowskim zostanie opracowany wspólny program tworzenia „żywej kultury” w pałacu. Nasze działania będą zmierzały do utworzenia tu mazowieckiej instytucji kultury i dziedzictwa – stolicy kultury Mazowsza – mówił wicestarosta Konrad Rytel.
Wicemarszałek Raboszuk podkreślił iż, obiekt powinien „żyć”, być otwarty dla społeczności, nie tylko lokalnej.
W pałacu, w zamierzeniach, będzie prowadzona jak najszersza działalność kulturalna i artystyczna – warsztaty , koncerty, spektakle teatralne, wystawy, kursy artystyczne oraz różnorodne eventy, nie tylko o charakterze kulturalnym. Tak aby było nowe, ciekawe i warte odwiedzenia miejsce na mapie Polski.

Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa wołomińskiego

środa, 25 kwietnia 2012

II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Nieskończoność w refleksji człowieka


Jutro rozpoczyna się II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
"Nieskończoność w refleksji człowieka"
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
26-28 kwietnia 2012  (teologia, filozofia, duchowość, nauka, kultura, sztuka)
Pełny program pod adresem:

(A tak na malutkim marginesie: to w czyjej jeszcze refleksji, jeśli nie człowieka, można by rzec analizować?)

wtorek, 24 kwietnia 2012

"Quidam" frekwentacyjnie

Dawno temu znalazłem ciekawą stronę:
http://www.intratext.com/IXT/POL0095/
Jakkolwiek można mieć sporo zastrzeżeń co do jakości tekstu (brak polskich znaków itd.), to menu na samej górze strony daje niesamowite możliwości przyjrzenia się tekstowi poematu w różnych aspektach jego statystyki. Co ważniejsze, działa to błyskawicznie i daje zgoła nowe możliwości - myślę, że nie tylko językoznawcom.

Fundacja Książąt Czartoryskich

Dziś zapraszam do odwiedzenia wirtualnego muzeum Fundacji Książąt Czartoryskich z bezcennymi kolekcjami (np. Księstwo Warszawskie, Chopiniana, Wielka Emigracja, puławska Sybilla). Oto link:
http://www.muzeum-czartoryskich.krakow.pl/pl/eksploruj.html

sobota, 21 kwietnia 2012

TOTUS 2011 dla profesora Stefana Sawickiego

Tytułem przypomnienia i w związku z wczorajszą nagrodą proszę zajrzeć pod link:
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/laureaci_nagrody_totus_2011_15989
z informacją o wyróżnieniu w październiku 2011 r. prof. Sawickiego nagrodą "TOTUS 2011" przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - "za wieloletnią, skuteczną i wielokształtną naukową służbę poezji Cypriana Kamila Norwida – jednemu z największych skarbów polskiej kultury".


"Współczesnym zacnym oddać cześć
 -- To jakby cześć Bożej prawicy"...

piątek, 20 kwietnia 2012

Feniks 2012 dla profesora Stefana Sawickiego


Miło mi donieść, że redaktor naczelny "Dzieł wszystkich" Norwida i mój uniwersytecki mistrz, profesor Stefan Sawicki, otrzymał nagrodę FENIKS DIAMENTOWY 2012 przyznaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za „prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze”. Gratulujemy!


Oto komunikat:
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało FENIKSY 2012
Ks. prof. Józef Kudasiewicz, Teresa Michałowska, prof. Stefan Sawicki, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, ale również abp Józef Michalik, czy bp Józef Zawitkowski – to niektórzy z laureatów nagród FENIKS 2012. Wyróżnienia przyznaje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Pełną listę laureatów przedstawiono podczas odbywającej się 20 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie uroczystości otwarcia XVIII Targów Wydawców Katolickich. Nagrody zostaną wręczone podczas wieczornej sobotniej gali w Bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze.
Nagrodę główną FENIKSA ZŁOTEGO 2012 Kapituła przyznała ks. prof. dr hab. Józefowi Kudasiewiczowi, za „dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej”. FENIKS DIAMENTOWY 2012 przypadł prof. dr hab. Stefanowi Sawickiemu za „prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze”.
FENIKSAMI SPECJALNYMI wyróżniono publikację „Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon”, autorstwa Teresy Michałowskiej, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, jak również Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, za „Encyklopedię Filozofii Polskiej”, pod redakcją ks. Andrzeja Maryniarczyka. Kapituła przyznała również FENIKSA SPECJALNEGO dla autora, którego otrzymał bp Józef Zawitkowski. Wyróżniono go za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie”. Prócz tego Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało FENIKSY i wyróżnienia w 11 kategoriach, m.in. literackiej, edytorskiej, w kategorii publicystyki religijnej oraz z dziedziny multimediów. Wcześniej poinformowano natomiast o wyróżnionych tzw. Małym FENIKSEM 2012. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom za promowanie w mediach książki katolickiej.

Vademecum 2012 - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida

Zapraszam do włączenia się w korowód weselny rodziców Norwida. Więcej szczegółów:
http://zsstrachowka.pl/index.php/aktualnoci/206-vademecum-2012-w-korowodzie-weselnym-rodzicow-cypriana-norwida-

PS.
Z racji mnóstwa zajęć, które aktualnie na mnie spadły, proszę o wyrozumiałość, że nowe wpisy są rzadziej publikowane.

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Marta Małkińska: Poczucie własnej wyższości



Kolejną recenzję "Aktora" Michała Zadary można przeczytać pod linkiem:
http://teatrakcje.pl/?p=2106

Niemen nieznany i Norwid (znany niedostatecznie) - Soundrise

Soundrise - źródło zdjęcia jak niżej.


Na stronie Jazz Forum ( http://www.jazzforum.com.pl/news.php?action=show&id=2245) zapowiedź kolejnej porcji muzyki z tekstami Norwida. Oto cytat:


„Utwory z repertuaru Czesława Niemena” – to tytuł frapującego albumu grupy Soundrise, który ukaże się w połowie kwietnia nakładem wytwórni Lou&Rocked Boys. Wrocławski zespół, uhonorowany kilkoma nagrodami, m.in. na festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku, wyruszy na promocyjną trasę koncertową.

Marian Dubiecki: NA KRESACH I ZA KRESAMI

Dla miłośników wspomnień z dziejów dawnej Rzeczpospolitej -  rzecz przemiła:

Marian Dubiecki: NA KRESACH I ZA KRESAMI. Wspomnienia i szkice, Kijów 1914.
t.I:
t. II:
W zbiorach CBN Polona.

niedziela, 15 kwietnia 2012

Katedra Cypriana Norwida na uniwersytecie w Brasilii

 Inauguracja katedry Cypriana Norwida w Instytucie Literatury na Uniwersytecie (UnB) w stołecznej Brasílii


Kurytyba, 4-05-2011 
Z pewnością dzień 27 kwietnia 2011 r. przejdzie do historii kontaktów intelektualnych pomiędzy Polską, a Brazylią. Tego dnia w prestiżowej uczelni tego kraju została uroczyście inaugurowana katedra Cypriana Norwida, która działać będzie w ramach Instytutu Literatury. W audytorium Instytutu Nauk Biologicznych miała miejsce wspomniana uroczystość, która zgromadziła przedstawicieli uczelni, korpusu dyplomatycznego z ambasadorem Polski Jackiem Junosza Kisielewskim na czele, oraz studentów. Otwarcie uroczystości nastąpiło o godz. 15.00. Zgodnie z brazylijskim zwyczajem, odpowiedzialny za ceremoniał tego wydarzenia, zaprosił wybrane osoby do zajęcia miejsca przy stole prezydialnym: prof. Henryka Siewierskiego - profesora tytularnego tej uczelni; ks. Zdzisława Malczewskiego TChr - specjalnie przybyłego na tę uroczystość z Kurytyby stolicy parańskiej; ambasadora Polski Jacka Junosza Kisielewskiego; prof. Annę Flávia Barros - dyrektor asesorów ds. międzynarodowych Uniwersytetu, która reprezentowała rektora tej uczelni prof. José Geraldo de Sousa Junior.

     Nowa katedra tej uczelni będzie miała na celu promocję dialogu i poznania kultury Polski i Brazylii. Otwarcie katedry Cypriana Norwida jest owocem starań i zabiegów prof. Henryka Siewierskiego, nauczyciela akademickiego tej uczelni. Również ambasador RP w Brazylii prof. dr hab. Jacek Junosza Kisielewski włączył się aktywnie w realizację tego ważnego dla naszych krajów zamierzenia. Ambasada naszego kraju będzie wspierać działalność nowej Katedry. W inauguracji katedry wzięło udział ponad 50 osób.

WYBITNI DZIAŁACZE WYCHODŹSTWA POLSKIEGO I EMIGRACJI W XIX-XX WIEKU

INSTYTUT WSCHODNI WYDZIAŁU HISTORYCZNEGO
UNIWERSYTETU im. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU
ZAKŁAD TEORII POLITYKI WYDZIAŁU POLITOLOGII
UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO
POLSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE NA OBCZYŹNIE W LONDYNIE
STOWARZYSZENIE „POLSKA w ŚWIECIE” W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
organizują międzynarodową  konferencję naukową na temat:
WYBITNI DZIAŁACZE WYCHODŹSTWA POLSKIEGO
I EMIGRACJI W XIX-XX WIEKU
która odbędzie się w dniach 18-19 październik  2012 r. w UAM w Poznaniu
***
Honorowy patronat nad konferencją objęli
Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
Bronisław Marciniak – rektor UAM w Poznaniu
***
Idea konferencji nawiązuje do 20-lecia polityki Trzeciej Rzeczypospolitej wobec Polonii i
Emigracji, którą należy ukazać na tle. polityki Drugiej Rzeczypospolitej i PRL, a także ukazać losy
wychodźstwa i emigracji polskiej w latach 1795-1918.
***
Konferencja odbędzie się w Sali im. Prof. Jerzego Topolskiego na Wydziale Historycznym
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Św. Marcin 78., 61-809 Poznań.
***
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają historyków, politologów, socjologów
z kraju i z obczyzny, specjalizujących się w badaniach nad polską diasporą.

piątek, 13 kwietnia 2012

Bolesław Prus - Józef I. Kraszewski. Antropologia - kultura - nowoczesność. Konferencja


Bolesław Prus - Józef I. Kraszewski. Antropologia - kultura - nowoczesność

Data: 31 maja - 1 czerwca 2012
Miejsce: woj. mazowieckie, Warszawa
Typ: ogólnopolska, naukowa, otwarta, bezpłatna
Organizatorzy: Wydział Polonistyki UW (Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX wieku; Instytut Literatury Polskiej WP UW)
Słowa kluczowe:
Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, antropologia, nowoczesność, wizja kultury

Opis konferencji:
Dwaj pisarze – dwie wizje kultury? Dwie antropologie literackie i dwie wyprawy w nowoczesność? A może wspólnota postaw, poglądów i wrażliwości – pozornie nieoczywista, wymykająca się jednoznacznym interpretacjom? Celem ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Bolesław Prus – Józef I. Kraszewski. Antropologia – kultura – nowoczesność” jest próba nowego spojrzenia na myśl i twórczość obydwu pisarzy. W perspektywie antropologii literackiej, refleksji o kulturze i o nowoczesności pragniemy odczytać na nowo dzieło Prusa i Kraszewskiego, a także określić specyfikę pisarskiego dwugłosu autorów Lalki i Latarni czarnoksięskiej. Oczekujemy zarówno na ujęcia komparatystyczne, jak i na te poświęcone wyłącznie jednemu z wyżej wymienionych autorów. 
Opieka naukowa nad konferencją „Bolesław Prus – Józef I. Kraszewski. Antropologia – kultura - nowoczesność”: prof. Ewa Paczoska i prof. Ewa Ihnatowicz.
Miejsce konferencji:
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

SYBIR. WYSIEDLENIA – LOSY – ŚWIADECTWA. Konferencja naukowa

Muzeum Wojska w Białymstoku
Zakład Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych „Wschód – Zachód”
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

mają zaszczyt zaprosić na:
I Międzynarodową Konferencję Naukową
SYBIR. WYSIEDLENIA – LOSY – ŚWIADECTWA
Białystok, 5-6 września 2012 r.
Honorowy Patronat nad Konferencją sprawuje
Prezydent Miasta Białegostoku Profesor Tadeusz Truskolaski

Konferencja inauguruje cykl naukowych spotkań o charakterze interdyscyplinarnym i międzynarodowym, poświęconych historii, kulturze, tradycji Syberii, skupiających historyków, filologów, etnologów i innych badaczy tego regionu świata.
Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli wszystkich dziedzin humanistyki i nauk społecznych. Chcemy, by konferencja stała się miejscem wymiany myśli i doświadczeń – naukowych oraz społecznych, miejscem spotkania badaczy, pisarzy oraz żyjących jeszcze świadków tej historii z różnych krajów, w tym z Polski, Rosji oraz krajów dawnego „bloku komunistycznego, zajmujących się problematyką zesłań Polaków i obywateli innych narodowości na Syberię, zarówno w czasach Imperium Rosyjskiego, jak i Związku Sowieckiego, a także badaniem kultury, historii, tradycji, gospodarki tego obszaru.
W trakcie konferencji chcielibyśmy się skupić na następujących tematach:

czwartek, 12 kwietnia 2012

Konferencja Naukowa "Józef Ignacy Kraszewski 1812-2012. Pisarz - Myśliciel - Autorytet

Rok 2012 ustanowiono Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego. Oto tekst uchwały Sejmu RP:


UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 16 września 2011 r.
w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego
W związku z przypadającą w roku 2012 200. rocznicą urodzin Józefa Ignacego Kraszew-skiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd temu jednemu z najwybitniej-szych polskich twórców, który na trwałe wpisał się w dzieje literatury polskiej i europejskiej.

Zygmuntowi Krasińskiemu w 200. rocznicę urodzin - konferencja w Złotym Potoku

Złoty Potok - Dwór Krasińskich (fot. za Wikipedią)

                            
  „/.../ gdzie piękność, gdzie poezja?

      ZYGMUNTOWI KRASIŃSKIEMU W 200. ROCZNICĘ URODZIN (1812-1859)
                         CZĘSTOCHOWA, ZŁOTY POTOK, 3-4 września 2012
 POD PATRONATEM HONOROWYM
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 
ORAZ 
POLSKIEGO KOMITETU DO SPRAW UNESCO 

ORGANIZATORZY KONFERENCJI:
ZAKŁAD HISTORII LITERATURY POLSKIEJ XIX WIEKU
INSTYTUTU FILOLOGII POLSKIEJ AKADEMII IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE

TOWARZYSTWO LITERACKIE IM. ADAMA MICKIEWICZA
MUZEUM REGIONALNE IM. ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO W ZŁOTYM POTOKU
BIBLIOTEKA NARODOWA W WARSZAWIE

     Intencją organizatorów konferencji poświęconej 200. rocznicy urodzin Zygmunta Krasińskiego jest pokazanie, w miarę wszechstronne i ogarniające tym samym całość  dorobku twórczego autora Irydiona, sylwetki jednego z wielkich romantyków polskich. Wydaje się, że rocznicowe obchody będą doskonałą okazją do zaprezentowania istniejącego stanu badań, wyznaczonego monografiami J. Kleinera, M.Janion (Debiut i dojrzałość) oraz Marka Bieńczyka (Czarny człowiek). Historycznoliteracki kanon stanowić też będzie dogodny punkt wyjścia do refleksji mającej na celu próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o dzisiejszą lekturę i sposoby czytania Z. Krasińskiego. Utrwalona bowiem w historii literatury polskiej pozycja trzeciego wieszcza narodowego skazała poniekąd autora Agaj – Hana na pozostawanie w cieniu odczytywanych na nowo A. Mickiewicza i J. Słowackiego.

środa, 11 kwietnia 2012

Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze

Cóż powiedzieć więcej: zapraszam do odwiedzenia strony:
http://www.muzeumromantyzmu.pl/pl/


No i zachęcam do przeczytania tutaj informacji o przekazaniu 5 listów poety (rok temu) - z udziałem naszego nowojorskiego korespondenta:
http://www.muzeumromantyzmu.pl/pl/artykul/czytaj/185?rp=6

200 rocznica urodzin Krasińskiego - znaczek



Miło mi donieść, że Zygmunt Krasiński doczekał się okolicznościowego znaczka. Więcej szczegółów pod tym linkiem:
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n26-n2669
Piszę o tym także dlatego, że powoli zbliżamy się do 200 rocznicy urodzin Norwida. Byłoby wspaniale, gdyby powstało do tego czasu jego muzeum, a na pewno można pomyśleć o edycji znaczka pocztowego. O ile orientuję się w procedurach występowania o taką edycję, należałoby zacząć się powoli przymierzać do wniosku, ponieważ takich rzeczy nie załatwia się z Pocztą Polską szybko.

Dziennik Bogdana Jańskiego

Natrafiłem w sieci na dziennik Bogdana Jańskiego (1830-1839). Nie do końca jestem pewien, czy publikacja ta nie narusza praw autorskich, bo ukazała się w 2000 roku, ale informuję o możliwości ekranowej lektury.
oto link:
http://www.scribd.com/doc/73049490/dziennik-janskiego
Proszę nie klikać w wyskakujące okna - mogą stanowić zagrożenie.

piątek, 6 kwietnia 2012

Pascha

PASCHA
(Fraszka)

Gdzie miłości tak mało, że się nie jednoczą,
Tam trzeba w nienawiści trzeciego człowieka
Połączyć się – tam w krwi się jednej pierwej broczą,
Tam choć w ciosaniu krzyża i wbijaniu ćwieka
W całość się zlać fatalnie kłótne muszą wole.
Stąd jest ofiara ciągła i Pascha na stole…




Wielkanoc 2012
Alleluja!

czwartek, 5 kwietnia 2012

Norwid Polakiem wszechczasów?


Rusza kampania "Polak wszechczasów". Mimo że krzywię się trochę na to "wszech", bo nie kojarzy się najlepiej, polecam, bo akcja ma bardzo przyzwoitych patronów, a jej celem jest, o ile dobrze rozumiem, upowszechnianie wiedzy o polskich bohaterach, spisywanie wspomnień o bliskich nam ludziach itd. Powiedzmy że mamy szansę stworzyć nasz ogólnopolski i lokalny Panteon. Oto parę słów (cytowanych) o idei:

"Chcemy poznawać historię naszych przodków.
Jak żyli? Jak ich zapamiętaliśmy? 
 Lokalni bohaterowie, rodzinne legendy, wielkie postacie historyczne, których dzieła składają się na świat, jaki znamy. 
 Zgłaszając postać na portalu polakwszechczasow.pl rozpoczynamy pisanie jej historii - kolejne informacje, multimedia i wspomnienia uzupełniają obraz ulubionej osoby. Dowiadujemy się, za co cenią ją inni użytkownicy. Dzielimy się z nimi wiedzą. 
Sięgamy do zbiorów instytucji kultury. 
Dzięki rankingom, zabawom i dyskusji możemy aktywnie promować bliskie nam postacie.
Każdy z nas ma swojego "Polaka Wszech Czasów" i jego historię, którą pragnie podzielić się z innymi".

Oto link do portalu: http://polakwszechczasow.pl/
A oto link do strony Cypriana Norwida: http://polakwszechczasow.pl/polakwszechczasow/norwid_cyprian_kami

Można głosować, promować, uzupełniać. I dopisywać swoje strony ze swoimi bohaterami. To lubię.




środa, 4 kwietnia 2012

200 rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego



Dość interesujący pakiet uroczystości związanych z obchodami 200. rocznicy urodzin Zygmunta Krasińskiego można znaleźć m.in. pod tym adresem:
http://www.ciechtivi.pl/w-dwusetna-rocznice-urodzin-zygmunta-krasinskiego/
Autor "Irydiona", z którym niejednokrotnie przyszło się Norwidowi "szlachetnie różnić", niewątpliwie też zasługuje na nasze zainteresowanie, zwłaszcza, że program wygląda naprawdę ciekawie. Obchody poprzedziła nawet specjalna uchwała Senatu RP.

Rzeźba głowy Norwida Stanisława K. Ostrowskiego

W książeczce O. Józefa Jarzębowskiego "Norwid i zmartwychwstańcy", Londyn 1960, znaleźć można fotografię rzeźby głowy Norwida autorstwa Stanisława Ostrowskiego.


Gorąca prośba do bywalców i gości naszego salonu: proszę o pomoc w ustaleniu historii powstania rzeźby i miejsca, gdzie się znajduje.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Fortepian Szopena - elementy tła historycznego

Namiestnik hr. Teodor Berg (fot. z Wikipedii)


Kto z nas wie, że legitymizacja działań carskiej armii dewastującej kamienicę, w której mieszkała siostra Szopena, była skutkiem wcześniejszego "poczęstowania się" śledziem ze straganu przez kozaka?
Oto garść szczegółów:
http://www.polskieradio.pl/39/246/Artykul/166624,Fortepian-Szopena

niedziela, 1 kwietnia 2012

cypriannorwid.pl



I już zupełnie na poważnie, mimo dzisiejszej daty, chciałem zwrócić uwagę Państwa na istniejącą od dość dawna w sieci stronę   http://www.cypriannorwid.pl/
To szczególna strona, bynajmniej naukowa, bynajmniej wyznawcza, ale świadcząca o jakimś szczególnym serio w traktowaniu poety i chrześcijańskiego wymiaru jego twórczości, bardzo osobista a zarazem uniwersalna w szukaniu w słowach Norwida diagnoz dla naszej codzienności. Na progu Wielkiego Tygodnia zachęcam do zapoznania się.

Express Norwid



Pomiędzy Krakowem a Gdynią kursuje pociąg ekspresowy o jakże pięknej nazwie "Norwid". Miłośnicy kolei żelaznej zamieścili nawet w internecie filmiki dokumentujące ten środek komunikacji między Galicją, a tak bliską Norwidowi Gdynią. Wykoleił się na razie jeden raz.

Norwid w Częstochowie

Pierwszokwietniowy wpis kieruje nas na stronę KS Delic-Pol Norwid Częstochowa. Tak, mamy klub sportowy z Norwidem w nazwie. Dyscyplina - siatkówka. Ideał sięgnął zatem boiska. Oto link do strony:
http://www.siatkowka2002.pl/