środa, 29 lutego 2012

Liceum Polskie im. C. Norwida w Villard de Lans



Zachęcam do poznania historii tego niezwykłego liceum, utworzonego we Francji w 1940 roku w Villard de Lens, w pobliżu Grenoble. To także norwidianum...
Strona utrzymywana jest i aktualizowana przez byłych uczniów. Oto adres:
http://www.lycee-polonais.com/index-pl.php

Rysunki z albumu Wystawy Światowej w Nowym Yorku 1853-1854

Od pana Przemysława Jana Blocha otrzymałem właśnie parę zdjęć z albumu, o którym pisałem wczoraj. To bardzo rzadka publikacja, a po tych "na szybko" zrobionych zdjęciach komórką widać, że jakość druku oryginału różni się (na plus) od reprodukcji znanych dotychczas np. z artykułu Aleksandra Janty "Na tropach Norwida w Ameryce" (w książce "Norwid żywy", Londyn 1962). Oto kilka zdjęć (pod jednym widoczna sygnatura CN):


wtorek, 28 lutego 2012

Brooklyński Norwid




Natrafiłem na kolejną osobę zafascynowana tropieniem śladów Norwida w Stanach Zjednoczonych.
Szczegóły dotyczące pomysłu umieszczenia pamiątkowej tablicy na miejscu budynku, w którym poeta odwiedzał księcia Marcelego Lubomirskiego zdradza na swym blogu pan mecenas Przemysław Jan Bloch. Zachęcam do lektury:
http://www.poland.us/strona,13,4213,0.html
Pozwoliłem sobie napisać do Autora tego wpisu z pytaniem co do stanu realizacji zamierzenia. Oto odpowiedź:

Cyprian Norwid - milczący Chińczyk



Kolejne znalezisko: radiowa rozmowa z K.A. Jeżewskim powiązana z wydaniem książki "Cyprian Norwid a myśl i poetyka Kraju Środka". Oto link:
http://www.polskieradio.pl/8/198/Artykul/507334,Cyprian-Norwid-milczacy-Chinczyk
A audycja po półminutowej reklamie:(


piątek, 24 lutego 2012

Z cyfrowych zbiorów polskich bibliotek



W Cyfrowej Bibliotece UMCS można obejrzeć rzadką książeczkę: "Moją ojczyznę i Sfinksa" wydane w 1971 roku. Wewnątrz ciekawa historia zaginionego druku (1861). Oto link:
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/docmetadata?id=883&from=&dirids=1&ver_id=98885&lp=1&QI=5576620FF8E5CA8F591F201B7743C84A-3
Może pojawić się potrzeba zainstalowania dodatku DjVu, aby móc oglądać zbiory. Radzę zainstalować, przydaje się we wszystkich cyfrowych bibliotekach.

czwartek, 23 lutego 2012

Portal Archiwów Polskich



Z radością witam powrót portalu, na którym można znaleźć fascynujące dokumenty z naszej przeszłości.
Portal http://archiwa.polska.pl/index.htm już działa.
Proszę zobaczyć, jak np. opracowany jest opis autografu "Do Nikodema Biernackiego":
http://archiwa.polska.pl/katalog/skarb,Autograf_wiersza_Cypriana_Norwida_z_1857_r,gid,387323,cid,179.htm?body=desc
Co prawda w poprzednim serwisie można było obejrzeć i sam autograf, ale myślę, że to kwestia czasu, aby wszystkie dokumenty można było znów oglądać. Miejmy taką nadzieję. Wygląda, że praca informatyków wre.

środa, 22 lutego 2012

Zdjęcia grobu Norwidów

Pani Małgorzata Szeja z Łochowa przesłała zdjęcia nagrobka rodziny Norwida robione w listopadzie 2008 r. Bardzo dziękuję za błyskawiczny odzew, przesyłkę i za włączanie się w naszą akcję. Oto stan obiektu sprzed kilku lat:

sobota, 18 lutego 2012

Odnawiamy grób Norwidów

Fundacja Norwidowska powstała w 1992 roku. Niebawem zamieścimy dłuższy opis dokonań tej zasłużonej instytucji. Dziś publikujemy najświeższy apel o pomoc w odrestaurowaniu grobowca Norwida na Powązkach. Prosimy o rozpropagowanie tej akcji w swoich małych ojczyznach i wśród znajomych. Gdyby ktoś z Państwa dysponował zdjęciem grobowca - proszę o pomoc, załączę. Proszę korzystać z opcji udostępniania na FB - wystarczy nacisnąć ikonę pod wpisem.Apel zamieszczono na stronie fundacji: http://norfund.pl/  

Do miłośników Norwida - Apel Fundacji Norwidowskiej
Na Starych Powązkach w Warszawie w kwaterze 178 znajduje się grób rodziny Cypriana Norwida. Pochowani są w nim: ojciec Poety (Jan Norwid), jego siostra (Paulina z Norwidów Suska) i młodszy brat (Ksawery). Grobowiec jest zniszczony i wymaga renowacji oraz konserwacji.
Fundacja Norwidowska zwróciła na to uwagę Społecznemu Komitetowi Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Na zlecenie Komitetu konserwator zabytków, mgr Bogusław Kornacki, sporządził kosztorys prac konserwatorskich nagrobka. Koszt renowacji wyniósłby 29.250 zł. Komitet gotów jest podjąć się prac renowacyjnych. Prace te mogłyby być ukończone w roku 2013, w 130. rocznicę śmierci Poety, pod warunkiem jednak, że Fundacja Norwidowska zbierze na ten cel do końca sierpnia 2012 r. kwotę co najmniej w wysokości 50% ogólnych kosztów, a więc 14.500 zł.
Zwracamy się w związku z tym z apelem i prośbą do wszystkich, którym drogie jest zjawisko Norwid w naszej kulturze, o pomoc w odrestaurowaniu grobowca Norwidów i wpłacanie na ten cel ofiar na konto Fundacji Norwidowskiej w Lublinie (nr 57 1240 1503 1111 0000 1752 8250) z zaznaczeniem „Grób Norwidów". Sądzimy, że pamięć o wielkim Poecie i Artyście, który nie ma własnego grobu, zobowiązuje nas do troski o grób Jego bliskich.
Lublin, styczeń 2012

Sekretarz Fundacji                                             Prezes Fundacji

Dr Włodzimierz Toruń                                        Prof. dr hab. Stefan Sawicki

piątek, 17 lutego 2012

Norwidowska zagadka - prośba o pomoc

Na karcie pewnej książki należącej do Norwida znajduje się odręczna notatka. Nie wiem, czy pisała to jego ręka, czy ktoś inny. Publikuję zdjęcie z prośbą o pomoc w rozszyfrowaniu tekstu. O jakiego hrabiego(?) może chodzić? Imię na pewno Luigi, ale dalej...?
A "Uffiziale delle Grande" to jakaś Wielka Loża?


Zdjęcie po kliknięciu powiększy się

czwartek, 16 lutego 2012

Teatralny "Sezon na Dwójkę": rozmowa m.in. o "Aktorze" M. Zadary

W Teatralnym "Sezonie na Dwójkę" z 06.02.2012 - od 3min.29sek. rozmowa o "Norwidzie na karuzeli". Rozmawiają Jacek Wakar, Przemysław Skrzydelski oraz prowadzący audycję Tomasz Mościcki.

Za informację dziękuję p. Elżbiecie Mościckiej

środa, 15 lutego 2012

Unikat: okładka próbna "Dwóch poematów miłosnych"

Sprowokowany przez "norwidystyczny" unikat prof. Krzysztofa Jeżewskiego przesyłam informacje o kolejnym takim unikacie. Tekst ten był już publikowany; zob. "Akapit. Rocznik Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie". Tom 3/2008, s. 48-52. 
(TK)
Tomasz Korpysz
Sobótkowe ślady bibliofilskiej przyjaźni
Przyczynek do historii norwidianów JWG


Postaci Juliusza Wiktora Gomulickiego i Józefa Mariana Chudka w środowisku bibliofilów przedstawiać nie trzeba. Obaj są dobrze znani jako autorzy różnych prac (od niekiedy drobnych komentarzy, recenzji oraz zestawień bibliograficznych począwszy, poprzez szkice na temat literatury, varsaviana czy wspomnienia i sylwetki, aż po przekłady i utwory literackie), ale przede wszystkim jako wybitni znawcy, miłośnicy i zbieracze książek – bibliofile i bibliolodzy[1]. Ich ogromne, wielotysięczne i znakomite, pełne cymeliów zbiory budziły uzasadnioną zazdrość wszystkich książkolubów. Z kolei wiedza nabyta przez lata intensywnych lektur oraz różnego typu kwerend i wytrwałego szperactwa, do którego obaj mieli szczególne predyspozycje i zamiłowanie, sprawiała, że często zwracano się do nich z pytaniami czy prośbami o pomoc w ustaleniu istotnych szczegółów czy też rozstrzygnięciu różnorakich sporów literackich, historycznych, biograficznych itp.

wtorek, 14 lutego 2012

Perret: rysunki z katakumb. Uzupełnienie

Do wpisu z 3.01.2012 http://norwidiana.blogspot.com/2012/01/rysunki-z-rzymskich-katakumb-1851-louis.html dopisała komentarz Edyta Chlebowska, w którym dopełnia znalezisko o wszystkie tomy i wskazuje na nowe źródła owocnych poszukiwań. Oto on:



Norwid z całą pewnością znał dzieło Perreta, czego ślady znajdziemy min na kartach jego Albumu Orbis. Cała publikacja (6 tomów) dostępna jest pod adresem: http://arachne.uni-koeln.de/arachne/index.php?view[layout]=search_result_category&view[caller][project]=&view[category]=buch&view[page]=0&view[section]=uebersicht&search[data]=ALL&search[mode]=meta&search[match]=similar&view[active_tab]=overview&search[constraints]=Louis%20Perret
Swoją drogą warto nieco poszperać na stronie "arachne". Jakież tam cuda!

Wielkie dzięki.

PS. Od dzisiaj uruchamiam na blogu okno nowych komentarzy, pod popularnymi wpisami. Dzięki temu będą widoczne aktualne komentarze nawet do starszych wpisów.

Wspomnienia o Tomaszu Mercie



Natrafiłem dziś na nieco inną stronę, ale też z licznymi fragmentami odnoszącymi się do Norwida - poety niezwykle bliskiego Tomaszowi Mercie, wiceministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, życzliwemu i otwartemu na powiązane z Norwidem inicjatywy, ofierze katastrofy pod Smoleńskiem. Nazwisko poety co raz powraca w kolejnych wspomnieniach, proszę zobaczyć pod linkiem:
http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=35787  

poniedziałek, 13 lutego 2012

Nowe zdjęcia rzeźb Gosławskiego

Tomasz Korpysz, nasz warszawski korespondent, przesłał kolejne zdjęcia rzeźb Norwida dłuta Józefa Gosławskiego, oddające stan jednej przed renowacją. 
Dłuższy opis detektywistycznej historii już był na blogu (link). 
Niektóre ujęcia są drastyczne, ostrzegam, Norwid sięga bruku;-)


niedziela, 12 lutego 2012

Popiersie Norwida Roberta Mitury

No i mamy kolejną podobiznę Norwida. Autorem jest Robert Mitura. Popiersie, według informacji otrzymanej od Autora, wykonane zostało dla gimnazjum im. Norwida w Konstantynowie.
Oto zdjęcia popiersia z autorskiej strony
 http://robertmitura.pl/pl/strona/250/rzezba/ 


Film o Krystynie Bednarczyk



Natrafiłem dziś na film o zmarłej bodaj 29 kwietnia 2011 roku Krystynie Bednarczyk i o historii Oficyny Poetów i Malarzy - także związanej z Norwidem i tomem "Pism politycznych i filozoficznych" Miriamowej edycji, ocalonym z wojennej pożogi w egzemplarzu korektorskim i przygotowanym do druku (1957 rok) przez Zbigniewa Zaniewickiego. 

Nowe zdjęcia projektu pomnika Pawła Jocza

Wpis z 3.02.2012 r. http://norwidiana.blogspot.com/2012/02/projekty-pomnikow-norwida-pawa-jocza-i.html uzupełniłem dziś o nowe zdjęcie projektu pomnika Norwida nadesłane przez pana K.A. Jeżewskiego.
Oto ono.


Dziękuję!

sobota, 11 lutego 2012

Recenzje "Aktora"

Na portalu e-teatr.pl można przeczytać recenzje ostatnich realizacji sztuk Norwida.
o "Aktorze" piszą:
Joanna Derkaczew w "GW" (link)
Jacek Cieślak w "Rz" (link)
Małgorzata Toruńska w "Dzienniku Gazecie Prawnej"  (link).
Dwa pierwsze linki prowadzą do oryginałów recenzji; trzeci wymaga rejestracji na portalu e-teatr.pl 

czwartek, 9 lutego 2012

Rozmowa o premierze "Kleopatry" i Norwidzie w Jedynce PR

Na stronie Polskiego Radia można odsłuchać świeżą rozmowę o Norwidzie.
Link do audycji jest na stronie:
wystarczy nacisnąć ikonę z głośnikiem.
Tutaj można przeczytać omówienie:

Norwid na nowo odkrywany
Jedynka, 09.02.2012

W radiowej Jedynce zaproszeni goście rozmawiali o premierze "Kleopatry i Cezara" granej przez absolwentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

Katalog prac plastycznych Norwida - rozprawa Edyty Chlebowskiej

Wśród salonowych poszeptów nie mogło zabraknąć i tej informacji: 25 stycznia 2012 roku obroniła swą rozprawę doktorską Edyta Chlebowska. Gratulacje! Witamy tęgiego doktora;-) 
Z pomocą sił przyrodzonych udało mi się dotrzeć do abstraktu jej pracy, który pozwoliłem sobie poskracać na blogowe potrzeby. Starałem się jednak, by zachować podstawowe informacje o zawartości rozprawy.Z ciekawością oczekujemy na książkę.


Edyta wsłuchana w wiatr w Tivoli, 2007


Edyta Chlebowska, Cyprian Norwid. Katalog prac plastycznych
Wyjątki z abstraktu

 Pomysł opracowania katalogu plastycznej spuścizny Norwida nie jest pomysłem nowym. Już w 1904 r. na kartach poświęconemu poecie tomu „Chimery” Zenon Przesmycki pisał o potrzebie takiego wydawnictwa […].   
Podjęcie przeze mnie w ramach rozprawy doktorskiej próby ujęcia spuścizny plastycznej Norwida w katalogowe ramy wynikało z jednej strony z przeświadczenia o istotnej potrzebie i randze opracowań o charakterze dokumentacyjnym, stanowiących wszak niezbędną podstawę dalszych badań i ujęć o charakterze interpretacyjnym, z drugiej – z przekonania, iż Norwidowska ikonografia stanowi istotne dopełnienie twórczości literackiej autora Promethidiona. […].

środa, 8 lutego 2012

Stefan Sawicki: Norwidowy człowiek

Jako uzupełnienie i niejako podsumowanie  "pomnikowych" wpisów zamieszczam dziś za sugestią i zgodą prof. Stefana Sawickiego tekst jego wystąpienia wygłoszony 4 czerwca 2007 roku podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Cypriana Norwida przed gmachem Collegium Norwidianum KUL. 






Stefan Sawicki
Norwidowy człowiek


Niezwykły to poeta. Niedoceniany przez dziewiętnastowiecznych czytelników i krytyków, stał się patronem nam współczesnych pisarzy. Powołują się nań - przynajmniej w teorii - dwudziestowieczni intelektua­liści, którym imponuje jego niezależna, niepokorna postawa wobec możnych tego świata. Jego myśl o narodzie, miłująca a zarazem mocno krytyczna, stawała się szczególnie aktualna w czasach próby: w zmaganiach okresu okupacji i mniej odległego stanu wojennego. Norwid przekraczał świadomość sobie współczesnych w zakresie wiary, bliski był chrześcijaństwu w ujęciu Vaticanum II. Jeden z myślicieli katolickich nazwał go największym polskim teologiem.

niedziela, 5 lutego 2012

XVIII Dni Norwidowskie w Krakowie w dniach 23 – 27 kwietnia 2012

Informacje ze strony:


Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w realizowanym przez nas projekcie,  pn. W Polaku olbrzym i karzeł – Norwid o społeczności polskiej, który zostanie zrealizowany w ramach XVIII Dni Norwidowskich w Krakowie w dniach 23 – 27 kwietnia 2012. Współorganizatorem tego wydarzenia będzie XII Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krakowie.

Unikat - medal Norwida Stanisława Sikory


Pan Krzysztof A. Jeżewski śle następną korespondencję:

»Mam dla Pana niespodziankę! Jestem w posiadaniu jedynego w świecie (!) egzemplarza medalu (ceramika) Norwida Stanisława Sikory (1911-2000), świetnego rzeźbiarza i znakomitego medaliera, z którym byliśmy serdecznie zaprzyjaźnieni (moja Matka i ja). Jego głowa Chopina stoi w Żelazowej Woli. Był też uczniem Breyera i przyjacielem Gosławskiego. Medal ten (17 x 16 cm) wykonał na moje zamówienie. Rzecz zabawna, został jednak skrytykowany przez Juliusza W. Gomulickiego, który zarzucił mu, że nos Norwida nie jest taki jak trzeba, bo poeta miał nos "kaczy"!  Sikora zrobił potem inny medal Norwida, tym razem w brązie, ale ten już nie był tak udany, co potwierdza tezę Baudelaire'a "A quoi bon la critique?" (Na co zda sie krytyka?). Ten wspaniały medal przywodzi mi na myśl to cudowne zdanie Tadeusza Micińskiego o Norwidzie: "Jest Norwid prorok (...). Lecz zaprawdę, gdyby wyobrazić, że Chrystus z apostołami jawi się wśród naszej literatury, jedynie Norwid mógłby zasiąść przy Ostatniej Wieczerzy..."«


fot. K.A.Jeżowski
To chyba pierwsza publikacja tego wizerunku.
Dziękuję.

sobota, 4 lutego 2012

Zapomniana rzeźba Józefa Gosławskiego

Wywołany do tablicy przez Adama Cedrę, przesyłam dwa teksty.
 Pierwszy – zgodnie z życzeniem pomysłodawczyni publikacji, Anny Gosławskiej-Rudzkiej, córki Józefa Gosławskiego mający charakter anegdoty – ukazał się w książce „Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale” (Warszawa 2009, s. 34-35).
 Nieco więcej o Józefie Gosławskim i jego norwidianach znaleźć można w drugim tekście, opublikowanym w „Studiach Norwidiana” (20-21 (2002-2003), Lublin 2004, s. 183-191).



Fot. Tomasz Korpysz



Tomasz Korpysz
Norwidowska „przypadków ironia” – z historii jednej rzeźby Józefa Gosławskiego

W jednym z licznych korytarzy Teatru Narodowego w Warszawie, wśród złotych kandelabrów, kryształowych żyrandoli, marmurów i luster natknąć się można na ponaddwumetrową rzeźbę przedstawiającą Norwida. Sylwetka poety, stojącego z pochyloną głową, z pociągłą, niemal ascetyczną twarzą z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, ze ściągniętymi (w smutku, cierpieniu, zadumie?) brwiami jest ledwie zarysowana. Z ciemnej bryły wyłaniają się ręce – prawa swobodnie (z rezygnacją?) opuszczona wzdłuż tułowia oraz lewa spoczywająca na piersiach, niejako zasłaniająca je, z dłonią zaciśniętą na ramieniu w geście obrony, wycofania czy też zadumy. Takie przedstawienie Norwida zdaje się nie pasować do otoczenia. Jeśli zaś zna się historię rzeźby, trudno nie zgodzić się z poetą, który pisał: Wielka jest przypadków ironia!

piątek, 3 lutego 2012

Projekty pomników Norwida Pawła Jocza i Józefa Gosławskiego


W kolejnej cennej korespondencji paryskiej p. Krzysztof A. Jeżewski przesłał garść informacji i zdjęcia dwu niezrealizowanych projektów pomników Norwida. Jakże ważkie uzupełnienie wpisu o pomnikach Norwida.

Pierwszy z nich, autorstwa Pawła Jocza (1943-2008), miał z inicjatywy Towarzystwa PrzyjaciółC.K. Norwida w Paryżu stanąć na skwerze Norwida w Paryżu. Francuzi wyrazili zgodę, do realizacji nie doszło z winy polskiej strony (za ministra Witolda Dąbrowskiego). Pomnik miał stanąć potem w Łodzi, decyzja była już podjęta, ale wobec zmiany prezydenta sprawa znowu ugrzęzła.


Podwójny płomień - Chopin i Norwid

Nakładem DUX-u ukazał się ostatnio dwupłytowy album:



łączący muzykę Chopina z  tekstami Norwida. Utwory Norwida recytowane są w trzech językach, tak więc wzrastają szanse na międzynarodową promocję twórczości Norwida. Dzięki życzliwości p. Krzysztofa A. Jeżewskiego mogę załączyć podobizny okładek i spisu zawartości. Album dedykowany jest pamięci Pawła Jocza (1943-2008), malarza i rzeźbiarza, autora m.in. projektu pomnika Norwida.

Mallarme et Norwid

Kolejna pozycja z francuskojęzycznych książek o Norwidzie podesłana przez p. Krzysztofa A. Jeżewskiego.

Piotr Śniedziewski, Mallarmé et Norwid. Le silence et la modernité poétique en France et en Pologne, 2009.