sobota, 28 stycznia 2012

Kleopatra i Cezar - fotorelacja z próby generalnej

Fot. M. Będkowski
Przedwczoraj (26.01.2012) odbyła się próba generalna "Kleopatry" w teatrze "Rampa" na scenie "Mrowisko". Pierwsze, prywatne relacje są pozytywne - adaptacja uznana jest za spójną i szczęśliwą dla tekstu Norwida, doceniana jest praca reżysera. Wśród widzów m.in. zacne grono norwidologów. Po spektaklu był czas na dyskusję z twórcami. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć na stronie Warszawskiego Koła Norwidologicznego autorstwa p. Marcina Będkowskiego. 
Oto link: http://wkn.xn--bdkowski-neb.com/?page_id=388
Ze względów technicznych zaleca się oglądanie od ostatniego zdjęcia.
Zdjęcia i fragmenty spektaklu można obejrzeć na stronie teatru: http://www.teatr-rampa.pl/kleopatra-i-cezar-dramat-1512.html
Z przyjemnością zamieszczę na blogu relację ze spektaklu, proszę pisać i słać.

czwartek, 26 stycznia 2012

Rysunki Norwida w Zielonej Górze (Teczka Turnów)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze to kolejne miejsce warte odwiedzenia w naszych poszukiwaniach śladów poety. Otrzymałem właśnie pierwsze informacje od p. Marii Radziszewskiej, Kierownika Działu Zbiorów Specjalnych, ze zgodą na przywołanie jej wpisu ze strony biblioteki dotyczącego historii nadania bibliotece jakże bliskiego nam imienia. Serdecznie dziękuję. Wpis pochodzi z 17.11.2008 roku i jest pod tym linkiem. Oto on - a pod nim opisywane rysunki.

niedziela, 22 stycznia 2012

Tablica w Mikołowie - uzupełnienie

Na stronie: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=234&t=12644 znalazłem więcej zdjęć i krótką informację wyjaśniającą okoliczności pobytu Norwida w Mikołowie w 1845 r. Odwiedził tu dr. Władysława Wężyka. Oto zdjęcie jego domu.

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=234&t=12644
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=234&t=12644

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Pomniki Norwida (16!)

http://koszalininfo.pl/index.php/wiadomosci/493-zaczapkowane-pomniki-w-koszalinie-ochroniarzom-urzedu-wojewodzkiego-pomysl-sie-nie-spodobal-zdjecia
Szperając w Internecie udało mi się zbudować protobazę pomników Norwida stawianych w europejskim klimacie. Jest takich obiektów 16. Prawdopodobnie nie jest ona pełna (stąd przedrostek proto-) i z czasem wprowadzę tu porządek chronologiczny i uzupełnię nazwiska twórców, na razie jednak nie mam jeszcze wszystkich danych (proszę blogosalonowiczów o pomoc). Z pewnością może stanowić punkt wyjścia do dalszych uzupełnień o płaskorzeźby, obrazy i inne artystyczne realizacje wizerunku poety. Dlatego trudno teraz jednoznacznie wskazać, który z pomników był pierwszy.
I gwoli ścisłości: pojęciu "pomnik" ściśle odpowiada tylko jeden obiekt, całopostaciowa rzeźba w Lublinie. Ale różne jest w świecie słów używanie.

1. Monument upamiętniający młodych polskich rzeźbiarzy przy Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach (1854):
Fot. Adam Cedro
więcej zdjęć i informacji pod linkiem:http://norwidiana.blogspot.com/2011/11/pierwszy-i-najstarszy-pomnik-norwida-w.html



2. Pomnik przed Collegium Norwidianum KUL w Lublinie Gustawa Zemły (2007):


piątek, 13 stycznia 2012

Jan Paweł II o Norwidzie w 180 rocznicę urodzin

Na oficjalnej stronie Watykanu można znaleźć tekst wygłoszony przez Jana Pawła II z okazji jubileuszu 180 rocznicy urodzin Norwida. Oto on:

fot. ks. Tomasz Kijowski, Kraków, ostatnia pielgrzymka do Polski.

UDIENZA AI RAPPRESENTANTI
DELL’ISTITUTO DEL PATRIMONIO NAZIONALE POLACCO
IN OCCASIONE DEL 180° ANNIVERSARIO
DELLA NASCITA DEL POETA CYPRIAN NORWID

Szanowni Państwo,
1. Serdecznie witam wszystkich. Wasza obecność w Rzymie i na Watykanie wiąże się z obchodami 180-tej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, jednego z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa. Mamy wszyscy wielki dług w stosunku do tego poety - czwartego wieszcza - i pragniemy wykorzystać okoliczność rocznicową, ażeby ten dług w jakiejś mierze spłacić. Zawsze uważałem, że miejscem, na którym powinien spocząć Cyprian Norwid, jest krypta wieszczów w katedrze na Wawelu. Okazało się to niewykonalne, ponieważ nie dało się odnaleźć i zidentyfikować szczątków poety. Szukałem wobec tego innych środków wyrazu, żeby niejako nadrobić to, co w stosunku do Norwida nie zostało spełnione, a co czujemy, że jest naszą zbiorową powinnością. Dobrze, że teraz przynajmniej urna z ziemią ze zbiorowej mogiły, w której poeta został pochowany, znajdzie na Wawelu należne mu miejsce w ojczyźnie, bo ojczyzna, pisał Norwid, "jest to miejsce, w którym najmilej spocząć i umrzeć".

Dąbróweckie Stowarzyszenie "Ścieżkami Norwida"

Oto krótka prezentacja kolejnej związanej z Norwidem inicjatywy, Stowarzyszenia "Ścieżkami Norwida".
Powstało w Dąbrówce - w tutejszym kościele został ochrzczony Cyprian Norwid.
Na stronie stowarzyszenia (http://www.dabrowka.net.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=8)czytamy m.in:

czwartek, 12 stycznia 2012

"Über die Freiheit des Wortes" czyli "Rzecz o wolności słowa" po niemiecku

Premiera książki Cypriana Norwida "Über die Freiheit des Wortes", z udziałem tłumacza i poety Petera Gehrischa, odbędzie się w Stadtmuseum Dresden, 12 stycznia 2012.


W listopadzie 2011 ukazało się niemieckie tłumaczenie poematu Cypriana Norwida "Rzecz o wolności słowa" - jednego z najważniejszych jego poematów obok "Promethidiona" i "Quidama".

środa, 11 stycznia 2012

Fortepian Szopena z węgierskiego by Google

Dziś nieco mniej poważnie.  Na stronie http://www.babelmatrix.org/works/pl/Norwid,_Cyprian_Kamil/Fortepian_Szopena/hu/4862-Chopin_zongor%C3%A1ja znalazłem węgierski przekład "Fortepianu Szopena". Pozwoliłem sobie wrzucić węgierski tekst w tłumacza Google i oto częściowo humorystyczny efekt. No cóż, maszyny jeszcze długo muszą się uczyć od człowieka.

Chopin fortepian (Węgry)
Muzyka Kolonos rzecz!Byron
Art? ! I nic więcej.Béranger
I.
Miałem ostatnich dniach ukryte Tematy - mityczny trybie ciężkie dni świt blady,gdy szeptał do początku do końca:"Nie Teplá siebie - nie - Kiemellek więcej!"

Revue des Deux Mondes w internecie

Kolejne znalezisko: potężne archiwum "Revue des Deux Mondes", do których z pewnością zaglądał Norwid (pisze o tym np. w odniesieniu do "Quidama").



Pod tym linkiem: http://www.revuedesdeuxmondes.fr/user/tocs.php znajdziemy dostęp do dawnych numerów pisma, jest i wyszukiwarka, żeby tylko był jeszcze czas na czytanie...

wtorek, 10 stycznia 2012

Słownik Apologetyczny Wiary Katolickiej (1894 r.)

Dzisiejsze znalezisko: na stronie http://slownik.fidelitas.pl/ Słownik Apologetyczny Wiary Katolickiej z 1894 r., niewątpliwie przydatny w analizie wątków XIX-wiecznej teologii. Podług D-ra Jana Jaugey’a. Opracowany i wydany staraniem X. Władysława Szcześniaka, Mag. Teol. i grona współpracowników. Niemal z epoki Norwida.


Pod tym linkiem zeskanowane (i rozpoznane OCR) 3 tomy, z wygodnym skorowidzem haseł. Polecam.

piątek, 6 stycznia 2012

Literackie i malarskie autoportrety (Norwid, Czapski)


Na blogu Instytut Benjamenta krótki esej Anny Wywioł z charakterystyką autoportretów Norwida i Czapskiego.

Kleopatra i Cezar w teatrze Rampa

Znalezione na stronie Teatru Rampa:
http://www.teatr-rampa.pl/kleopatra-i-cezar-dramat-1512.html

KLEOPATRA I CEZAR


Cyprian Kamil Norwid


(spektakl dyplomowy słuchaczy III roku
Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich)


dramaturgia i reżyseria GRZEGORZ MRÓWCZYŃSKI
scenografia MAŁGORZATA TREUTLER
światło i dźwięk KRZYSZTOF IWANIK
asystent reżysera PATRYK PAWLAK


Norwid w radiu - fascynujące archiwum!!!

Natrafiłem przed chwilą na fascynujące archiwum obecności Norwida w polskojęzycznych rozgłośniach radiowych - RWE czy RFI. Wszystko jest na stronie projektu "Radia wolności", oto link:
http://www.polskieradio.pl/68/788/Tag/33526
Strona zawiera wyszukiwarkę, bez trudu można dotrzeć do innych archiwalnych nagrań z tych rozgłośni.

Najstarsze nagranie jest z 1952 roku, z odsłonięcia tablicy na grobie poety w Montmorency. Wszystkie audycje można odsłuchać! Jest m.in. wywiad z Niemenem, ze Zbigniewem Zaniewickim i wiele, wiele innych przeciekawych materiałów. Gorąco zachęcam do słuchania w chłodne zimowe wieczory.


Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida


Dziś witamy w naszym blogosalonie Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida.
Oto garść podstawowych informacji przesłanych przez Przewodniczącego, p. Witolda Kalińskiego.Zapraszamy do dołączenia do tego wyjątkowego towarzystwa.


                                                      * * *

Krótkie zapoznanie z  TOWARZYSTWEM LITERACKIM im. Cypriana Norwida
(rejestracja: 18 czerwca 2010,  KRS 0000358701.     Procedury rejestracyjne zakończono w marcu 2011 r.)

czwartek, 5 stycznia 2012

Aktor Norwida w Teatrze Narodowym - premiera 4 lutego 2012


Norwid jako autor dramatu ekonomicznego? W Aktorze zdarzeniem uruchamiającym rozwój wypadków jest bankructwo finansisty, obracającego funduszami arystokracji. Jeden z jego klientów, hrabia Jerzy, chce oddalić od rodziny widmo nędzy: postanawia przyjąć propozycję dawnego kolegi i zadebiutować w jego teatrze – jako aktor. Ludzie w czasach kryzysu, bezduszne procedury kapitalizmu, myśli zdominowane przez finansowe kalkulacje. Fabuła Aktora zdecydowanie odbiega od wyobrażeń, jakie mamy na temat twórczości „romantycznego” poety.


środa, 4 stycznia 2012

Aktor Norwida - sztuka o kryzysie ekonomicznycm

 Na stronie e-teatr.pl znalazłem następujący wpis Michała Zadary

Sztuka źle skrojona - krótka notatka o "Aktorze" Norwida


"Aktor" Norwida jest sztuką o kryzysie ekonomicznym spowodowanym spekulacjami na giełdzie - pisze Michał Zadara w felietonie dla e-teatru.
Ludzie, którzy przed chwilą byli bogaci, nagle stracili wszystko. Kryzys ekonomiczny powoduje kryzys osobisty, i wszystkie relacje między przyjaciółmi, narzeczonymi, rodzeństwem się muszą zmienić.

wtorek, 3 stycznia 2012

Nadchodzą premiery sztuk Norwida

Z maila od T.K.:

Niektórzy z Was już wiedzą, że po bodaj 10 latach od poprzedniej inscenizacji dramatu Norwida ("Miłość czysta..." w Teatrze Polskim) znowu będziemy mogli w Warszawie oglądać norwidowskie spektakle. W ostatnich dniach stycznia w Teatrze Rampa odbędzie się premiera "Kleopatry i Cezara", a na początku lutego - "Aktora" w Teatrze Narodowym.

Krzysztof Andrzej Jeżewski: Kilka myśli o Norwidzie i muzyce.

  
Krzysztof Andrzej Jeżewski        

 
         KILKA MYŚLI O NORWIDZIE I MUZYCE

  Poezja Norwida. Poezja walczącej Prawdy: «Człowiek na to przychodzi na planetę, ażeby dał świadectwo prawdzie». Jakaż analogia z wielką muzyką przesłań moralnych! Tak jak Bach, Mozart, Beethoven, Chopin, Schubert, Brahms, Bruckner, Liszt, Mahler ta poezja ma uwznioślać, wywyższać ducha ludzkiego, wzmacniać go i pokrzepiać w ogniu Prawdy, wspomagać go w przekraczaniu samego siebie. Jak «muzycznie» brzmią słowa poety: «Prawda nie tylko jest ideą, ale i mocą – a mocą jest dlatego, że jest cała. Albowiem, będąc całą, obejma na każdą chwilę wszystkość życia i obejmując wszystkość nie może nie być mocą». Czyż celem każdej wielkiej muzyki nie było właśnie objęcie i wyrażenie tej « wszystkości życia », a raczej wszystkości Bytu ?

Rysunki z rzymskich katakumb (1851) - Louis Perret, Catacombes de Rome

Na blogu Typografia po polsku (http://rafal.towarzysze.com/) znalazłem dziś fantastyczne i subtelne reprodukcje z wielotomowego dzieła o zabytkach z rzymskich katakumb wydane za życia Norwida.


Dostępne są tomy: pierwszy, czwarty i piąty. Wystarczy kliknąć:-)

Z noworoczną dedykacją dla Ani.

niedziela, 1 stycznia 2012

Krzysztof Andrzej Jeżewski: O Chopinie

Odlew dłoni kompozytora w warszawskim muzeum

Krzysztof Andrzej Jeżewski    


                                              O  CHOPINIE


   Ci, co twierdzą, że Chopin nie był mistykiem, niech zabiorą się na serio do… słuchania jego muzyki. Ale tak, by uchwycić jej message, przesłanie. Czyż sam kompozytor nie powiedział, że „nie ma muzyki bez ukrytej myśli” („point de musique sans arrière-pensée” wg przekazu Ravela). A nawet gdyby był agnostykiem jak chcą niektórzy, liczy się przede wszystkim jego muzyka z tym wszystkim, co pragnie (podświadomie) wyrazić. Czyż artysta nie jest narzędziem sił tajemnych ? A przecież już w wieku lat osiemnastu Chopin pisał do Tytusa Woyciechowskiego: „ Od tygodnia nicem nie napisał ani dla ludzi, ani dla Boga”. Podobnie jak Jan Sebastian Bach, który dedykował większość swoich dzieł „ku najwyższej chwale Boga”... Świadectwa Norwida i Liszta są   tu wyjątkowo cenne i wymowne. Zwróćmy zwłaszcza uwagę na IV strofę „Fortepianu Szopena”: